107,6 FM

Papież: Kalumnia to "diabelski rak"

Kalumnia i fałszywe świadectwo to "diabelski rak", "najbardziej podły sposób, by zniszczyć człowieka" - powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę w Watykanie. Dodał, że dotyka to także Kościoła.

"Wiemy, że kalumnia zawsze zabija", a "rodzi się z chęci zniszczenia reputacji drugiej osoby" - mówił papież w czasie spotkania z tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra.

Następnie podkreślił, że oszczerstwa godzą też w Kościół. Ma to miejsce wtedy, jak wyjaśnił, gdy "z powodu żałosnych korzyści lub zatuszowania własnych uchybień ludzie łączą się, by oczernić kogoś".

W katechezie Franciszek zauważył również, że dzisiejszy Kościół jest "bogaty w męczenników". "Dziś jest więcej męczenników niż w początkach Kościoła, męczennicy są wszędzie. Kościół jest nasączany ich krwią" - dodał. Papież wyjaśnił, że męczennicy nie są "świętymi z obrazka", ale ludźmi "z krwi i kości", "prawdziwymi zwycięzcami".

Zwracając się do Polaków powiedział: "Historia Kościoła od samego początku jest związana z ewangelizacją przez głoszenie słowa, troskę o biednych i wierność Chrystusowi aż do męczeństwa". "Prośmy Pana, abyśmy i my mogli żyć życiem pełnym, dając świadectwo i przyjmując męczeństwo codziennej wierności Ewangelii i Chrystusowi" - dodał Franciszek.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  25.09.2019 11:01
  Cieszy mnie to dzisiejsze pouczenie o VIII przykazaniu Dekalogu. Cieszy, bo przez jakiś czas czułem się odosobniony w myśleniu, że fałszywe świadectwo w tym szczególnie wypowiadane przez katolików jest złem.
  Ile to ton fałszywych oskarżeń w kierunku "innych" miałem okazje przeczytać także na katolickich forach. Szczególnie gdy fałszywie oskarżano wzajemnie przeciwników w poglądach politycznych, czy też w spojrzeniu na choćby LGBT.
  Może ta papieska katecheza coś nam pomoże?

  A co do "słów do Polaków" - świadectwem wiary jest pokorne przyjmowanie nawet męczeństwa, natomiast nie jest opowiadanie o nieprawdziwych prześladowaniach. W Polsce w ostatnich ponad 30 latach nie ma prześladowań Kościoła.
 • halinkaa
  28.09.2019 13:49
  papież boi się ludzkiego gadania, poprzedni byli chyba ponad to, albo nie było o czym gadać, równie złe od gadania jest promowanie poprawności politycznej, czyli samowychowanie do kneblowania zdrowego rozsądku i krytycznej oceny tego z czym ma się do czynienia tudzież powtarzania za innymi bezmyślnie jak stado baranów, bozia dała ludziom rozum, by z niego korzystali, u niektórych jednak ludów co prymitywniejszych powszechniejsze było posłuszeństwo przewodnikowi kierdla kosztem osobistej świadomości, ale to nie koniecznie dobry wzór
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama