107,6 FM

Papież: Ksenofobia niszczy jedność narodu

Papież Franciszek powiedział, że "ksenofobia niszczy jedność narodu, także ludu Bożego". Papież, którego słowa cytuje w środę dziennik "La Repubblica", podkreślił, że nie można traktować kraju jak "sali operacyjnej", gdzie wszystko jest wysterylizowane.

Rzymska gazeta opublikowała fragment zapisu rozmowy papieża z jezuitami podczas jego wizyty w Mozambiku na początku września.

Franciszek zapytany o to, co sądzi o szerzącej się ksenofobii odparł, że zarówno to zjawisko, jak i strach przed ubogimi, czyli aporofobia są "częścią populistycznej mentalności, która nie zostawia suwerenności narodom".

"Ksenofobia niszczy jedność narodu, także ludu Bożego. A ludem jesteśmy my wszyscy; ci urodzeni w danym kraju, nieważne, że mają korzenie w innym miejscu czy należą do różnych grup etnicznych" - mówił papież.

"Dzisiaj - jak dodał - jesteśmy kuszeni przez formę wysterylizowanej socjologii". Zdaniem Franciszka w takiej wizji kraj uważa się za "salę operacyjną, w której wszystko jest wysterylizowane; moja rasa, moja rodzina, moja kultura, jakby panował strach przez zabrudzeniem jej, poplamieniem, skażeniem".

"Chce się zablokować ten tak ważny proces krzyżowania, który daje życie narodom. Rozwija on krzyżówki, zmiany i nadaje oryginalność" - oświadczył papież. Jak zauważył, miało to miejsce na przykład w Ameryce Łacińskiej.

"Budowa murów oznacza skazywanie się na śmierć. Nie możemy żyć zduszeni przez kulturę sali operacyjnej, aseptycznej, a nie mikrobiologicznej" - powiedział Franciszek.

« 1 »
  • Anonim (konto usunięte)
    25.09.2019 23:08
    Ja tam obcych się obawiam. Mam podstawy, z doświadczenia. Nigdy nie ma pewności jak się zachowają. Ze swoimi łatwiej dojść do ładu.
    doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama