107,6 FM

Nie żyje Jan Kobuszewski

Wybitny aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy zmarł w wieku 85 lat. "Święci są wśród nas - powiedział kiedyś. - I dzięki nim łatwiej powiedzieć wnukom, że najważniejsze w życiu są miłość, uśmiech, lojalność".

Jan Kobuszewski urodził się 19 kwietnia 1934 roku w domu przy ulicy Nadwiślańskiej w Warszawie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza, uczęszczał także do Państwowej Szkoły Dramatycznej Teatru Lalek.

Dwukrotnie zdawał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1956 roku. Wtedy też zadebiutował na scenie. W latach 1956-57 występował w Teatrze Młodej Warszawy. W kolejnych latach występował w Teatrze Klasycznym, w Teatrze Narodowym. Był aktorem Teatru Kwadrat w Warszawie. Związany z kabaretami "Dudek", "ZAKR" i "Kabaretem Olgi Lipińskiej". Wraz z Janem Kociniakiem prowadził satyryczny program Wielokropek.

Był także aktorem filmowym i telewizyjnym. Tworzył wyraziste, zapadające w pamięć postacie.

W 1975 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1998 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przeczytaj także: Dziadek rzuca grochem

W kwietniu 2019 roku Jan Kobuszewski skończył 85 lat. Z tej okazji życzenia dla aktora przesłał prezydent Polski Andrzej Duda. "Z okazji Pańskich 85. urodzin składam najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Dzisiejszy wyjątkowy jubileusz stanowi znakomitą okazję, aby przekazać Panu wyrazy uznania dla Pana dorobku artystycznego, który zajmuje trwałe miejsce w dziejach polskiej kultury" - napisał prezydent w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta.

W ostatnim czasie aktor ciężko chorował. Zmarł otoczony opieką rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • AFU
  28.09.2019 12:28
  Aktor czy Ksiądz... No cóż, i JPII i JK wybrali jak mogli najlepiej, i pewnie tkwił w tym Palec Boży. Zresztą każdy z nich spełniłby się doskonale i w tej drugiej roli. Wybrał Reżyser, i dzieło okazało się absolutnym sukcesem. A nam było dane je podziwiać, odbierać, ale też uczestniczyć i rozwijać siebie. Byli i pozostaną dla nas wielkim Darem, o którym nigdy nie zapomnimy i zrobimy wszystko by go nie zmarnować. Dziękujemy z całego Serca, nie życzymy Im wiecznego Odpoczynku lecz Pełni Życia w Radości i Szczęściu z Bogiem i wszystkimi Kochającymi i Kochanymi ludźmi.
  doceń 13
 • halinkaa
  28.09.2019 12:56
  ładnie się mówi, miłość, uśmiech i lojalność, w praktyce mamy zaś system promujący pazerność, sprzedajność, wykorzystywanie frajerów, pierwszy milion trzeba ukraść, itd. oficjalne opowiadanie bajek, że jest inaczej gorzej szkodzi niż pomaga bidulokom
  doceń 2
 • saherb
  28.09.2019 14:50
  Cytowanie życzeń urodzinowych w informacji o śmierci pasuje jak kwiatek do kożucha.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama