107,6 FM

Setki zwolenników władz w Pekinie na wiecu w Hongkongu

Na dwa dni przed 70. rocznicą proklamowania komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej setki zwolenników władz w Pekinie wyszło w niedzielę na ulice Hongkongu. Dzień wcześniej policja w Hongkongu użyła gazu łzawiącego przeciw prodemokratycznym manifestantom.

Jak informuje agencja Associated Press, zwolennicy władz w Pekinie na niedzielnym wiecu śpiewali chiński hymn i wymachiwali czerwonymi flagami.

Rocznica proklamowania ChRL ma znaczenie dla rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Według obserwatorów partia nie chciałaby, aby masowe demonstracje w Hongkongu przyćmiły oficjalne obchody rocznicy i paradę wojskową, jaka planowana jest z tej okazji w Pekinie.

Tymczasem prodemokratyczne protesty trwają w Hongkongu niemal bez przerwy od czerwca, a na ulicach regularnie dochodzi do starć radykalnych grup demonstrantów z policją. W sobotę również miały miejsce starcia po zakończeniu pokojowej prodemokratycznej manifestacji z okazji piątej rocznicy rewolucji parasolek. Demonstranci rzucali kostkami chodnikowymi i koktajlami Mołotowa, policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Według organizatora demonstracji Obywatelskiego Frontu Praw Człowieka (CHRF) w sobotnim proteście w pobliżu budynków rządowych w dzielnicy Admiralty uczestniczyło 200-300 tys. osób, znacznie więcej niż się spodziewano. Pikieta odbyła się za zgodą władz.

Policja odrzuciła wniosek CHRF o zezwolenie na kolejną prodemokratyczną demonstrację w najbliższy wtorek, 1 października, gdy przypada 70. rocznica proklamowania ChRL. CHRF odwołał się od tej decyzji, a jego apelacja ma zostać rozpatrzona w poniedziałek.

Bez względu na to, czy zgoda na demonstrację zostanie udzielona, wielu protestujących planuje wyjść we wtorek na ulice. Mają być ubrani na czarno i nieść plakaty informujące, że 1 października to "dzień żałoby" - informuje AP.

W niedzielę wieczorem protestujący planują także zebrać się na "antytotalitarnym wiecu" przeciw temu, co nazwali "chińską tyranią". Podobne wydarzenia są organizowane w ponad 60 miastach na całym świecie, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Australii i na Tajwanie.

« 1 »
  • jazmig
    29.09.2019 22:17
    Ja widziałem te prodemokratyczne protesty w HK. To jest zwyczajny bandytyzm, orgia niszczenia i nienawiści i nic więcej. I to bynajmniej nie dlatego, że policja ich pałuje, bo w porównaniu z tym, co robi policja francuska z demonstracjami żółtych kamizelek, czy polska wobec protestujących przeciw pochodom homoseksualistów obrażających religię katolicką i godło polski, to policja w HK jest jak przedszkolaki.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama