107,6 FM

Rusinowice. 25-lecie ośrodka rehabilitacyjnego

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył Eucharystii z okazji 25-lecia Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach. W homilii podkreślał, że rehabilitacja musi się odbywać w duchu miłości i służby.

Zwracając się do obecnych w Rusinowicach, metropolita katowicki podkreślił, że "dzisiaj świętujemy chrześcijańską miłość". – Miłość miłosierną uczniów Chrystusa, która tu, w Rusinowicach, przybrała bardzo konkretną formę Ośrodka Rehabilitacyjnego pw. św. Rafała Archanioła. To szczególne miejsce na Caritasowej mapie Kościoła w Polsce istnieje od 25 lat. Wiemy, ze liczby wszystkiego nie oddają, ale pozwalają na pewno uświadomić sobie znaczenie i zakres dzieła, które od ćwierć wieku nieprzerwanie działa i się rozwija – powiedział.

Abp Skworc zauważył, że w historii ośrodka z jego pomocy skorzystało ponad 30 tys. dzieci oraz podobna liczba opiekunów. – Tym, co wyróżnia Rusinowice na tle innych miejsc pomocy dla niepełnosprawnych, jest zaproszenie do współpracy także rodziców, którzy, uczestnicząc w zajęciach terapeutycznych swoich dzieci, uczą się rehabilitacji, aby móc kontynuować ją po powrocie do domu – mówił.

Duchowny odniósł się także do słów papieża Franciszka, które skierował on podczas Jubileuszu Chorych i Niepełnosprawnych odbywającego się w ramach obchodów Roku Miłosierdzia. – Sposób, w jaki przeżywamy chorobę i niepełnosprawność, jest wskaźnikiem miłości, jaką jesteśmy gotowi ofiarować. Sposób, w jaki radzimy sobie z cierpieniem i ograniczeniami, jest kryterium naszej wolności – mówił abp Skworc, cytując papieża.

Metropolita katowicki przypomniał również historię powstawania ośrodka w Rusinowicach oraz osobę bp. Czesława Domina, który z niezwykłym zapałem zabiegał o budowę tego miejsca.

Zwracając się do osób zaangażowanych w działalność ośrodka, abp Skworc podkreślił, że "ich misja jest pięknym świadectwem człowieczeństwa, uprzywilejowanym sposobem ukazywania, że Bóg opiekuje się każdą pojedynczą osobą, bez wyjątków". – W tym celu Chrystus posługuje się waszą wiedzą, waszymi rękoma i waszym sercem. On sam poprzez waszą pracę pragnie leczyć i opiekować się każdym człowiekiem, ponieważ wszystkim pragnie dać życie i miłość – powiedział.

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. św. Rafała Archanioła w Rusinowicach został uruchomiony w 1994 r. Inicjatorem jego budowy był bp Czesław Domin, ówczesny przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Jednorazowo ośrodek może przyjąć 150 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama