107,6 FM

Przewodniczący KEP zachęca do udziału w wyborach parlamentarnych

Z moralnego punktu widzenia miłość ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego - podkreślił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w "Słowie przed wyborami parlamentarnymi".

"Zachęcam każdego do udziału w modlitwie o owocny przebieg głosowania. Życzę wszystkim, aby okres kampanii został zapamiętany nie tyle jako czas walki o władzę, ile raczej jako czas owocnej dyskusji o dobru naszej ojczyzny i kierunkach jej integralnego rozwoju" - napisał przewodniczący Episkopatu Polski w komunikacie przekazanym PAP we wtorek przez biuro prasowe KEP.

Według niego "w procesie dokonywania odpowiedzialnego wyboru odpowiedniego kandydata" należy wziąć pod uwagę: jego prawość moralną, kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego, potwierdzone dotychczasową działalnością publiczną, świadectwo życia w rodzinie oraz małej ojczyźnie. "Liczą się również takie cechy osobowości jak: wyrazista tożsamość, szacunek do każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność do roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby. Wybór takich kandydatów daje większą szansę na integralny i solidarny rozwój naszego kraju" - dodał w komunikacie abp Gądecki.

Przypomniał też podstawowe zasady Katolickiej Nauki Społecznej odnośnie do odpowiedzialności katolików za życie polityczne. Podkreślił, że "nic - poza nadzwyczajnymi okolicznościami - nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych".

"Zdaję sobie sprawę z tego, że - w zakresie porządku spraw doczesnych - także między katolikami mogą istnieć uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne - ze względu na ich naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym - nie mogą być przedmiotem +negocjacji+" - napisał abp Stanisław Gądecki.

Nawiązując do nauczania m.in. św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, przewodniczący Episkopatu Polski wskazał: "Katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i moralnymi przekonaniami".

"W związku z tym katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, starają się przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie ich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą się decydować na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z punktu widzenia moralnego oraz ryzykowne z punktu widzenia politycznego" - zaznaczył.

Abp Gądecki wyraził głębokie przekonanie, że "niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych w Polsce - możliwe i konieczne jest budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie, we wzajemnym szacunku oraz z myślą o przyszłych pokoleniach".

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował, by "nie rozbudzać emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno nam będzie odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem".

« 1 »
 • Piotr_Adamczyk
  01.10.2019 10:55
  Jako katolicy musimy rozeznać, która partia występuje przeciwko Katolickiej Nauce Społecznej w takich kwestiach jak podział władz. Jan Paweł II w encyklice Centesimus annus pisze: ...jest wskazane, by każda władza była równoważona przez inne władze i inne zakresy kompetencji, które by ją utrzymywały we właściwych granicach. Na tym właśnie polega zasada "państwa praworządnego", w którym najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola ludzi."
  Nie można też wybierać partii, która permanentnie łamie Ósme Przykazanie wykorzystując do tego celu media publiczne.
  doceń 14
 • spe
  01.10.2019 12:44
  Jako katolicy musimy pamiętać najpierw, które partie, komitety wyborcze i ich członkowie podnoszą głosy jawnie przeciwne Bogu. Tych wykluczać NA WSTĘPIE.
 • halinkaa
  03.10.2019 20:34
  toż tam wszyscy pajace na sznurkach w życiu nie podejmą właściwych kwestii do realizacji wciskają 2-rzędne dylematy gospodarczo czy światopoglądowo nie podejmą nigdy wartościowych ani właściwych inicjatyw , pozornie budujące działania naprawdę służą tym czy tamtym daleko poza tym krajem tylko się temu robi propagandowo ładną oprawę
  doceń 0
 • Kocór
  04.10.2019 10:54
  Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował, by "nie rozbudzać emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno nam będzie odnosić się do siebie nawzajem z szacunkiem".
  Czy Przewodniczący Episkopatu wierzy że emocje przegranych zostaną uciszone i "wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będzie, cielę i lew paść się będą pospołu..Krowa i niedźwiedzica przestawać będą przyjaźnie, młode ich razem będą legały."(Iz.11.6-9) Wystarczy posłuchać debat w Sejmie i czytać wpisy w portalach internetowych co się dzieje w Polsce która ma być 'Iskrą zapalającą miłość Bożą"
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama