107,6 FM

W Tatrach sypie śnieg. I będzie go coraz więcej

Temperatura systematycznie spada, mróz jest już na wysokości ok 1400 m.

Pogorszenie pogody, które dotarło nad Polskę w większości kraju oznacza deszcz, jednak wysoko w górach jest równoznaczne z nadejściem zimy. W Tatrach znowu sypie śnieg jest biało. Na najwyższych szczytach temperatura wynosi obecnie ok - 4 st. C., a już od wysokości około 1300-1400 m.n.p.m. słupek rtęci nie przekracza wartości 0 st. C. W najbliższych dniach w najwyższych polskich górach może przybyć nawet do 25 cm śniegu. Warunki do uprawiania turystyki są w obecnej sytuacji bardzo trudne. 

Porywy wiatru mogą osiągnąć około 60 km/h. Na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlakach powyżej 2000 m n.p.m. mogą występować oblodzenia, a w wyższych partiach wędrowanie utrudnia niski pułap chmur. Tam, gdzie nie ma śniegu, zalega duża ilość błota

Dodatkowym niebezpieczeństwem jest obecnie większe prawdopodobieństwo spotkania z niedźwiedziem. Zwierzęta te są w ostatnich dniach bardzo aktywne, częściej niż zwykle są obserwowane w okolicy szlaków turystycznych. W razie spotkania z niedźwiedziem należy zachować spokój i powoli wycofać się. O tym jak zachować się w razie spotkania z niedźwiedziem przeczytasz TUTAJ.

Czy obecne załamanie pogody oznacza koniec złotej jesieni w Tatrach? Trudno wyrokować na ten temat, mamy dopiero początek października, ale zdaniem meteorologów w ciągu najbliższych dwóch tygodni szanse na powrót pięknych, jesiennych warunków są znikome.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama