107,6 FM

Abp Skworc: A może by tak zmienić godziny odprawiania niedzielnych Mszy?

- Każda parafia, niezależnie czy jest tą parafią, do której przybywają wierni na weekend, czy też tą, gdzie ludzie pozostają, powinna mieć na niedzielę także ofertę pozaliturgiczną - powiedział w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc, przewodniczący komisji duszpasterstwa KEP.

- Kościół oferuje stabilność. Tu jest twoja parafia, tu jest twój kościół, tu mieszkasz, tu pracujesz i tutaj masz chodzić w obrębie tej zagrody. Tymczasem współczesna kultura preferuje mobilność, np. wyjazdy weekendowe. Ja to obserwuję w Katowicach, to miasto wymiera na weekend, wszyscy są w Beskidzie Śląskim - powiedział w rozmowie z KAI abp Wiktor Skworc.

W metropolita katowicki zauważył, że oferta duszpasterska parafii w dużych miastach powinna zostać na nowo przemyślana. Jak zauważył, pojawia się pytanie, czy każda parafia miejska, z której ludzie wyjeżdżają na weekend, nie powinna na nowo postawić sobie pytania o czas celebrowania Mszy niedzielnych.

- Czas ten się przesunął z godzin porannych, popołudniowych, na godziny późnowieczorne, kiedy weekendowicze wracają. Wtedy powinniśmy oferować jakąś możliwość przeżywania niedzieli, doświadczenia spotkania z Chrystusem. To jest jedna z możliwości. Natomiast uważam, że każda parafia, niezależnie czy jest tą parafią, do której przybywają wierni na weekend, czy też tą, gdzie ludzie pozostają, powinna mieć na niedzielę także ofertę pozaliturgiczną. My oferujemy tylko Mszę świętą. Chodzi o taką ofertę pozaliturgiczną na popołudnie, dla rodzin, dla dzieci, dla młodzieży, dla osób starszych, która zostałaby stworzona we współpracy z samorządami. Myślę, że to mogłoby być „rewitalizacją” społeczności lokalnych, co pozytywnie wpłynie na pomnażanie się kapitału społecznego - powiedział abp Skworc.

« 1 »
 • jenks27
  11.10.2019 17:29
  Oferowana jest "tylko" Msza św. ? Tylko ?
  doceń 61
 • Magalena
  11.10.2019 20:57
  To jest jakies nieporozumienie! Udział we mszy świętej to najważniejsze wydarzenie niedzieli. Nie chodzi o to, by w niedzielę poszaleć, a na późny wieczór iść do kościoła. W Polsce jest tyle kościołów, że każdy kto ma pragnienie spotkania Chrystusa bez trudności na mszę św zdąży.
  doceń 53
 • jazmig
  12.10.2019 10:39
  Pomysł może i dobry, ale nie na niedzielę. Warto by było, żeby parafia oferowały młodzieży jakieś formy wspólnego spędzania czasu. Niegdyś tak było, ale niestety po wprowadzeniu religii do szkół, ta aktywność wygasła. Młodzież odzwyczaiła się przychodzić do plebanii w dni powszednie, a teraz widać to po pustoszejących kościołach.
  doceń 12
 • Beszad
  12.10.2019 12:50
  Oczywiście nie zaszkodzi, żeby była jakaś msza późnowieczorna, taka "awaryjna", bo różne sytuacje się zdarzają. Ale nieporozumieniem byłoby nastawiać się na wieczór do kościoła. Jak tu przeżywać niedzielę, jeśli nie zaczynamy od pełnego wejścia w jedność z Bogiem i Kościołem? Ważne jest natomiast stworzenie pozaliturgicznej oferty, o której wspomniał Biskup - aby Kościół stawał się autentyczną wspólnotą, muszą być warunki i odpowiednia zachęta do spotkania się po Mszy. Może od czasu do czasu jakieś wspólne oglądanie filmu, koncert, rozważania nad książką itp.
  doceń 9
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama