107,6 FM

Węgry: Coca-Cola ukarana grzywną za kampanię dotyczącą homoseksualizmu

Koncern Coca-Cola został ukarany grzywną przez urząd komitatu (województwa) peszteńskiego za plakaty pokazujące pary homoseksualne - poinformował we wtorek dziennik "Magyar Hirlap", powołując się na portal Index.hu.

Urząd uznał, że sierpniowa kampania plakatowa Coca-Coli pod hasłem #loveislove złamała punkt ustawy dotyczącej reklam, zakazującej reklam mogących zaszkodzić fizycznemu, duchowemu, emocjonalnemu lub moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Koncern zobowiązano, by w przyszłości nie zamieszczał reklam szkodzących rozwojowi dzieci i młodzieży, a także nakazano mu zapłacenie grzywny w wysokości 500 tys. ft (6500 zł).

Węgierski oddział Coca-Coli w reakcji na grzywnę podkreślił, że celem kampanii było przekazanie wartości, które koncern od dawna wyznaje, a Coca-Cola niezmiennie wierzy, że "wszyscy jesteśmy równi niezależnie od narodowości, wyznania, płci, wieku, pochodzenia etnicznego, języka, którym mówimy, hobby i poglądów" - poinformował portal Index.hu.

Sprawą zajęto się w wyniku skargi obywatelskiej. "Magyar Hirlap" pisze, że chrześcijańska organizacja CitizenGO zainicjowała petycję, w której podkreśliła, że do tej pory na Węgrzech nie reklamowano otwarcie homoseksualnych treści. "Nie łudźmy się, to tylko próba. Jeśli węgierskie społeczeństwo zgodzi się na to, będą podejmowane coraz to nowe kroki" - napisano w petycji podpisanej przez ponad 20 tys. osób.

Na przełomie lipca i sierpnia Coca-Cola rozpoczęła na Węgrzech kampanię zachęcającą do akceptacji homoseksualizmu. Reklamy z uśmiechniętymi hetero- i homoseksualnymi parami pojawiły się na plakatach m.in. w metrze budapeszteńskim. Towarzyszyły im plakaty z butelkami coli na tęczowym tle z napisem "Miłość to miłość. Zero cukru, zero przesądów".

Kampania wywołała na Węgrzech kontrowersje. Do bojkotu produktów Coca-Coli zaapelował m.in. jeden z posłów rządzącej konserwatywnej partii Fidesz. W internecie zaczęto też zbierać podpisy pod petycją do operatora transportu publicznego Budapesztu i władz miasta o pomoc w jak najszybszym usunięciu plakatów.

Coca-Cola po tygodniu zmieniła kampanię, usuwając plakaty z parami homoseksualnymi i pozostawiając tylko plakaty z tęczowymi butelkami coli.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ cyk/ akl/

« 1 »
 • seitz
  15.10.2019 13:27
  Są jeszcze dobre miejsca do życia w Europie gdzie propaganda wynaturzenia jest niezgodna z prawem. Nikt nie zabrania im żyć jak mają na to ochotę, ale niedozwolone jest rozpowszechnianie choroby homoseksualizmu.
  doceń 47
 • paszczyk2
  15.10.2019 14:11
  Brawo Węgrzy! Można? można. Tę depeszę z Węgier zadedykujmy naszym przedstawicielom, wybranym do władz przez nas właśnie, ludzi, którym na sercu leży fizyczny, duchowy, emocjonalny i moralny rozwój dzieci i młodzieży, na Węgrzech chroniony PRAWNIE. Panie Prezesie, niech Pan pokaże, że u nas też można wprowadzać rozwiązania prawne niewygodne wielkim i potężnym. Posłowie i Senatorowie PiS, proszę pamiętać o Patronie dnia 13 X, św. Janie Pawle, któremu powierzyliśmy dobro Ojczyzny w dniu Waszego Zwycięstwa. On jest większy od producenta napojów. Szczęść Boże.
  doceń 46
 • velario-new
  15.10.2019 16:08
  Współczesne Węgry: geograficznie - środkowa Europa, mentalnie - środkowa Afryka. Ten kraj, dzięki rządzącej nim prawicy, uwstecznia się.
  doceń 12
 • Eugeniusz_Pomorze_
  15.10.2019 21:59
  @Janek32, mylisz się i to bardzo! Homoseksualizm to choroba, a skoro choroba, to i... zło! Tak samo jak alkoholizm, złodziejstwo, narkomania, nikotynizm, czy np. ...lenistwo, albo odwrotnie, czyli... pracoholizm. Każda z tych przykładowych chorób jest złem, bo ZAWSZE choroba jest ZŁEM. Poza tym tych kilka podanych przeze mnie pierwszych z brzegu chorób jest też oczywiście chorobą duchowo i społecznie zakaźną! - Jest takie stare, mądre przysłowie: "Z kim przestajesz, takim się stajesz."- Jeśli więc będziesz się np. zadawał z alkoholikami, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że i Ty również staniesz się alkoholikiem. To samo dotyczy dotkniętych innymi chorobami duszy/ducha/ciała/umysłu.
  Osobną sprawą jest kwestia tzw. "homofobii", to pojęcie to po prostu celowa, kłamliwa NOWOMOWA środowisk superlobby LGBT, nie mająca żadnego pokrycia w rzeczywistości, a wymyślona po to, by ludzi normalnych, nie akceptujących szerzenia zła - oskarżyć o głupotę, a nawet o nienawiść.
  doceń 19
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama