107,6 FM

Zmarł Mistrz Polskiej Ilustracji

Zmarł Bohdan Butenko, którego rysunki zachwycały przez ostatnie sześćdziesiąt lat trzy pokolenia Polaków.

Wychowałem się na jego rysunkach. Komiks o Kwapiszonie zwiewającym z tajemniczą szkatułką pod pachą przez czarno-białą Polskę znam na pamięć. Podobnie jak rysunki do kultowego „Gucia i Cezara”, „Brzechwy - dzieciom” czy nieśmiertelnych książek Edmunda Niziurskiego i Adama Bahdaja.

W wieku 88 lat zmarł Bohdan Butenko. Bohater mojego dzieciństwa (jego nazwisko przewija się w wspomnieniach podobnie jak Otokar Balcy czy Alojzy Mol).

Wypracował własny styl: prosty, ale niezwykle sugestywny i intrygujący. Jego rysunki zachwycały kolejne pokolenia Polaków przez ostatnie sześćdziesiąt lat. Tworzył scenografię do telewizyjnego „Kabaretu Starszych Panów”, rysował komiksy i animowane filmy. Karierę rozpoczął w 1955 roku, ale pierwsze komiksy szkicował już w podstawówce. Nie bez powodu okrzyknięto go Mistrzem Polskiej Ilustracji.

Niech odpoczywa w pokoju!

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama