107,6 FM

Reuters: USA w tajemnicy przeprowadziły cyberatak na Iran

USA w tajemnicy przeprowadziły cyberatak na Iran - podała agencja Reutera w oparciu o źródła. Cyberoperacja miała mieć związek z atakiem na saudyjskie rafinerie, do którego doszło 14 września, a którego sprawstwo Rijad i Waszyngton przypisują Teheranowi.

Pragnące zachować anonimowość źródła agencji przekazały, że cyberoperacja miała miejsce pod koniec września i ukierunkowana była na zdolności Teheranu do rozpowszechniania propagandy. Według jednego z rozmówców Reutera cyberatak wymierzony był w fizyczną infrastrukturę. Informator nie podał jednak dodatkowych szczegółów.

W ocenie agencji cyberoperacja USA podkreśla starania, jakie podejmuje administracja prezydenta Donalda Trumpa w odpowiedzi na postrzegane przejawy irańskiej agresji, jednakże bez angażowania się w szerszy, otwarty konflikt. Reuters zauważa zarazem, że przeprowadzone przez Amerykanów uderzenie wydaje się mieć zdecydowanie węższy zakres, niż inne podobne działania przeciwko Iranowi, które miały miejsce w tym roku.

Pentagon odmówił Reuterowi komentowania doniesień o cyberataku na Iran, powołując się na względy bezpieczeństwa operacyjnego.

Odpowiedzialność za atak na saudyjskie rafinerie, do którego doszło 14 września, oprócz USA i Arabii Saudyjskiej publicznie przypisują Iranowi również Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Teheran zaprzecza tym oskarżeniom. Za działania odpowiedzialność publicznie wzięła jemeńska grupa rebeliantów Huti.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama