107,6 FM

Czy Kościół uzna nowy grzech związany z ekologią?

Już poprzednicy Franciszka - św. Jan Paweł II i Benedykt XVI - powtarzali, że ten, kto dopuszcza się wyzysku środowiska naturalnego, powinien odpowiedzieć przed Bogiem.

Już poprzednicy Franciszka - św. Jan Paweł II i Benedykt XVI - powtarzali, że ten, kto dopuszcza się wyzysku środowiska naturalnego, powinien odpowiedzieć przed Bogiem. Z kolei papież Franciszek w 2016 r. mówił o grzechu wobec przyrody w jednym ze swoich orędzi.

Ale koncepcja uznania formalnie grzechu przeciwko środowisku naturalnemu pojawiła się właśnie teraz, na Synodzie biskupów o Amazonii. Propozycję złożył pochodzący z Austrii biskup Erwin Krautler, który na co dzień pełni posługę w Ameryce Południowej.  Krautler wezwał "ekologiczne nawróćenie", które pozwoli "zrozumieć powagę grzechu przeciwko środowisku naturalnemu", który jest "równy grzechowi przeciwko Bogu, przeciwko bliźniemu i przyszłych pokoleń". Chodzi o działania mające na celu świadome wyzyskiwanie i niszczenia stworzonego przez Boga środowiska naturalnego. O propozycji wprowadzenia kanonu ekologicznego poinformował portal Vatican News.

« 1 »
 • Bezimienny
  17.10.2019 11:07
  Sęk w tym, że kto nieumiarkowanie korzysta ze środowiska, a kto umiarkowanie bardzo trudno rozróżnić. Np my, w Polsce. Czy jeśli mamy energetykę oparta na węglu wszyscy jesteśmy winni nieumiarkowanemu korzystaniu ze środowiska, a ci, którzy spalają gaz, ropę albo mają elektrownie jądrowe już nie? Ile kilowatów prądu możemy zużywać, żeby nie było za dużo? Ile wody zużywać? Z kim sie porównywać że powiedzieć, ze umiarkowanie a kiedy nieumiarkowanie? No i jaki ja mam wybór czy pracować obok do domu czy do pracy dojeżdżać

  Proponuję ojcom synodalnym, by wyłączyli klimatyzację w sali w której się zbierają. Bo ogrzewać jak zimno trzeba, ale klimatyzować nie trzeba. To zdecydowanie luksus. Wentylacja by wystarczyła, nie trzeba chłodzenia.
  doceń 27
 • Anonim (konto usunięte)
  17.10.2019 16:04
  Ja mam propozycję dobrych biskupów. Niech się przeniosą do jednego z tzw "kościołów" protestanckich. Będzie im łatwiej przeprowadzać zmiany.
  doceń 8
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama