107,6 FM

Co drugi Polak z za wysokim cholesterolem, co trzeci z nadciśnieniem

Wielu chorych nawet nie wie o chorobie i przez to nie poddaje się leczeniu.

Aż 20 mln Polaków ma za wysoki cholesterol, a 12 mln nadciśnienie. W pierwszym przypadku to ponad połowa populacji naszego kraju, w drugim jedna trzecia. Zarówno jedno jak i drugie schorzenie nie daje bezpośrednich objawów, a nieleczone mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, w tym zawału serca czy udaru. Dlatego tak ważne są systematyczne badania krwi, w ramach których możemy sprawdzić poziom cholesterolu i cukru, a także regularne mierzenie ciśnienia tętniczego, choćby za pomocą domowego ciśnieniomierza.

Skąd tak duża liczba chorych? Zarówno nadciśnienie jak i wysoki cholesterol to choroby cywilizacyjne, które w wielu przypadkach rozwijają się na skutek niezdrowego trybu życia - znikomej codziennej aktywności fizycznej i niezdrowej, bogatej w cukry proste i tłuszcze diety. 

Coraz częściej spożywamy gotowe, wysokoprzetworzone produkty, które zastępują w naszym menu zdrowe owoce i warzywa. Tymczasem najkorzystniejsza dla zdrowia serca i układu krwionośnego jest dieta śródziemnomorska. Coraz częściej naukowcy podkreślają również, że równie istotna dla naszego zdrowia jest regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności. Wystarczy 30 minut spaceru dziennie i zdrowe odżywianie, by znacząco zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru czy innych chorób cywilizacyjnych, np. chorób nowotworowych.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama