107,6 FM

Śląsk - Warszawa. Odsłonięcie pomnika Wojciecha Korfantego

Pomnik Wojciecha Korfantego, wielkiego przywódcy Górnego Śląska, zostanie odsłonięty w Warszawie w piątek 25 października o 12.00.

Monument stanie w stolicy Polski zbiegu ulicy Agrykola i Alej Ujazdowskich, w pobliżu pomników innych „Ojców polskiej niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dymowskiego i Ignacego Daszyńskiego. Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 80. rocznica śmierci Korfantego.

Przed odsłonięciem i pobłogosławieniem pomnika w bazylice archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona Msza święta o 09.30. Przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. 

W komunikacie przesłanym do parafii archidiecezji katowickiej abp Skworc zaprosił mieszkańców Górnego Śląska do udziału w tej ważnej uroczystości. Szczególnie zwrócił się do mieszkańców miejsc związanych z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego oraz do przedstawicieli lokalnych władz wojewódzkich i samorządowych. Wszystkich zachęcił do duchowej łączności i prosił o modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, aby pamięć o tych, którzy za Polskę walczyli, pozostawała żywa i była pielęgnowana zawsze w duchu szacunku i patriotycznej wdzięczności.

„Urodzony na terenie obecnych Siemianowic Śląskich Wojciech Korfanty to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci dla Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski i jednocześnie jeden  z zasłużonych ojców niepodległej Rzeczpospolitej, związany z chrześcijańską demokracją” - podkreślił abp Skworc.

abp Wiktor Skworc o Wojciechu Korfantym
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama