107,6 FM

Abp Ryś: Nowa ewangelizacja jest sposobem funkcjonowania Kościoła

- Nowa ewangelizacja jest po prostu sposobem funkcjonowania Kościoła - mówi w wywiadzie udzielonym KAI abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. W Gnieźnie rozpoczyna się dziś V Kongres Nowej Ewangelizacji. Na hasło spotkania, które potrwa do niedzieli, wybrano słowa „Radość miłości”.

Publikujemy tekst wywiadu z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski.

Księże Arcybiskupie, czym jest nowa ewangelizacja?

Abp Grzegorz Ryś: Myślę, że mamy coraz to nowe odpowiedzi na to pytanie. Ktoś już obliczył, że udzielono na nie ponad setki odpowiedzi. Dzisiaj, po latach mojej odpowiedzialności za ten nurt Kościoła w Polsce, myślę, że nowa ewangelizacja jest po prostu sposobem funkcjonowania Kościoła, jest też sposobem myślenia Kościoła o sobie. Termin ten używany jest wymiennie z innym, którym się chętnie posługuje papież Franciszek: nawrócenie pastoralne. W obu tych terminach chodzi o to, żeby wyjść z Ewangelią do ludzi, którzy „poginęli” z Kościoła. Nie chodzi zatem o misje ad gentes, czyli o pójście z Ewangelia do tych, którzy nigdy jej jeszcze nie słyszeli, tylko o misję ad intra, żeby pójść z Ewangelią do tych, którzy przestali jej słuchać: są ochrzczeni, ale nie ma ich na naszych liturgicznych zgromadzeniach. Czasem się mówi, że droga do Kościoła im zarosła krzakami. Nie chodzi o to, by tych ludzi w jakikolwiek sposób oceniać czy osądzać, ale raczej pomóc im, zapytać co się stało, dlaczego zdarzyło się tak a nie inaczej i spróbować wyjść do nich z takim doświadczeniem Kościoła, które będzie dla nich atrakcyjne mocą świadectwa i następującego po nim nauczania, i żeby znaleźć dla nich sposób powrotu do rzeczywistości, którą ciągle w sobie noszą, ponieważ są ochrzczeni.

Nowa ewangelizacja zasadniczo dotyczy tych obszarów świata i Kościoła, w których metryka chrzcielna już jest odpowiednio stara, tak jak choćby w Polsce, gdzie niedawno świętowaliśmy 1050-lecie Chrztu. Chrześcijaństwo wydaje się tu jakimś oczywistym paradygmatem tego społeczeństwa, które ciągle nazywa się chrześcijańskim albo nieraz wprost katolickim. Jeśli jednak przyjrzeć się choćby liczbom, tzw. dominicantes czy comunicantes, to są one znacznie niższe niż poziom deklaracji co do samego faktu Chrztu świętego.

Ksiądz arcybiskup powiedział, że nowa ewangelizacja to wyjście do ludzi, którym droga do Kościoła zarosła. Kwestia wiary to często temat bardzo prywaty, wręcz intymny. Jak więc mieć odwagę, by wyjść, by rozmawiać z ludźmi, którzy o Panu Bogu zapomnieli?

To, że wiara ma charakter intymny to prawda, ale to, że prywatny to już nie, ponieważ jeśli mówimy o wierze chrześcijańskiej, czy szerzej o Objawieniu judeochrześcijańskim, to jasno widać, że dokonuje się ono w ten sposób, że Pan Bóg gromadzi ludzi, których wzywa do jakiejś relacji ze Sobą i buduje z nich Lud Boży. Przeżywamy więc wiarę osobiście, ale we wspólnocie. Objawienie judeochrześcijańskie jest wielkim protestem przeciwko sprywatyzowaniu wiary.

Człowiek może oczywiście doświadczać strachu, lęku i nawet różnych obaw przed wyjściem do innych ze swoją wiarą. Sądzę, że kluczem jest tu tak naprawdę jakość osobistego doświadczenia wiary. Jeśli wiara ta w moim życiu jest doświadczeniem istotnym i widzę, że w jakiej mierze mnie buduje jako człowieka, w jakiej mierze zasadza się na niej moje szczęście w życiu, to tym chcę się dzielić. To widać w Ewangelii: Jezus rozmawia z Andrzejem i ten natychmiast idzie, żeby przyprowadzić swego brata Piotra; Jezus rozmawia z Filipem, a ten przyprowadza Natanaela; Jezus rozmawia z Samarytanką, a ta przyprowadza do Niego całą wieś. To jest naturalna reakcja w doświadczeniu wiary. Spotkanie z Jezusem jest tak istotnym i przełomowym wydarzeniem w moim życiu, że chcę się tym podzielić z innymi. Nikt nie chce tego doświadczenia zatrzymać wyłącznie dla siebie. Jeśli ono jest w nim tak mocne, to musi się nim dzielić.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • peperS
  24.10.2019 17:02
  O nowej ewangelizacji słyszę już chyba od 30 lat. I tylko gadu gadu gadu. Rozeznawanie, schodzenie z kanapy, wałęsanie się po bezdrożach świeckich idei i mód. Pismo św., Jan Paweł II i Benedykt XVI - wystarczy. Kto ma rozum niech czyta i słucha. Kto nie chce, niech słucha świata.
  doceń 16
 • lukasingod
  24.10.2019 17:40
  Kiedyś uczestniczyłem z ciekawości na spotkaniach Nowej Ewangelizacji. Muszę przyznać, że było to budujące dla wielu i otwierało nowe możliwości bycia z Bogiem. Szkoda tylko, że w kościele w którym to organizowano, było tylko kilka spotkań. Powinno to być stałym punktem, dla tych co prawdziwie chcą się rozwijać i poczuć wolność w Duchu Świętym. Fajne było to, że była tam wolność modlitwy - można było stać, klęczeć, siedzieć, wznosić ręce, jak komu Duch poddawał i usłyszeć świadectwa, nauczania, pieśni uwielbienia, czy rozmowy... a na mszy, proszę wybaczyć, ale taka sztywność, według ustalonych ludzkich norm i przepisów. Jedyne co mnie zasmuciło, że jak policzono, na pierwsze spotkanie przyszło ponad 400 osób, a na kolejne już połowa, czyżby tylko z tak licznej miejskiej parafii, tylko tyle osób było głodnych Boga i Pana Jezusa Chrystusa? Po raz kolejny mi to pokazuje, że tak naprawdę w Kościele, prawdziwych oddanych Ojcu i Chrystusowi jest niewielu. Pozdrawiam wszystkich w Panu.
 • Cudawianki
  24.10.2019 20:09
  Pazdziernik juz powoli sie konczy. Jest to w KK miesiac rozancowy. Matka Boza prosila o odmawaianie tej modlitwy. Ojciec Pio nie rozstawal sie z rozancem. Czy doczekam sie, ze abp. Rys odmowi z wiernymi i bedzie zapraszal na rozaniec?
  doceń 16
 • zsoborniki
  25.10.2019 19:49
  W "nową ewangelizację" w Kościele wpisuje się od ponad 50 lat Droga Neokatechumenalna. Jest jedną z możliwości danych biskupom w diecezjach prowadzenia wtajemniczenia chrześcijańskiego ochrzczonych w dzieciństwie, a którzy dzisiaj traktują Kościół jako "instytucję świadczącą usługi religijne". W Kościele natomiast podstawą życia chrześcijańskiego jest "trójnóg" : Słowo Boże, liturgia i wspólnota, które pomagają wzrastać do żywej wiary, pomagają odkrywać na nowo Chrzest św. Przesłanie DN to: Trzeba tworzyć wspólnoty, które by żyły w prostocie, pokorze i uwielbieniu jak Święta Rodzina, i w których drugi to Chrystus. Polecam film ze spotkania biskupów w dniu 18 kwietnia 2018 w Ziemi Świętej. https://drive.google.com/file/d/1tpPtKaQjyXqFPQmJ4iFzZNnkSA3BaI0i/view?usp=sharing
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama