"Wreszcie". Prezydent odsłonił pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie
W odsłonięciu pomnika wzięły udział delegacje ze Śląska, w tym władze samorządowe i poczty sztandarowe Związków Górnośląskich. Tomasz Gołąb /Foto Gość

"Wreszcie". Prezydent odsłonił pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie

Komentarzy: 1

Tomasz Gołąb Tomasz Gołąb

GOSC.PL

publikacja 25.10.2019 14:08

Monument śląskiego polityka stanął na Trakcie Królewskim, 500 metrów od Belwederu i siedziby premiera, niedaleko wejścia do Łazienek.

- Wreszcie ten ważny, długo wyczekiwany moment, na pewno wyczekiwany przez tych, którzy sercem czują się związani z Górnym Śląskiem, ale myślę, że śmiało można powiedzieć, że wyczekiwany przez Rzeczpospolitą. Moment, w którym w stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego polskiego państwa odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości. Odzyskanej w 1918 r., ale tak naprawdę ukształtowanej tym ostatnim czynem zbrojnym, jakim było III powstanie śląskie - powiedział prezydent Andrzej Duda, odsłaniając w Al. Ujazdowskich pomnik Wojciecha Korfantego. Rzeźba wybitnego polityka jest kolejnym upamiętnieniem osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Rzeźba autorstwa Karola Badyny ma 2,5 metra wysokości. Odlana z patynowanego brązu postać śląskiego polityka stoi obok bryły z czarnego polerowanego granitu, na której umieszczono napis: „Wojciech Korfanty 1873-1939, polityk śląski, chrześcijański demokrata”. W tym roku przypada 80. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego oraz setna rocznica wybuchu I powstania śląskiego. Sejm RP ustanowił rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich.

"Wreszcie". Prezydent odsłonił pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie - Wojciech Korfanty nie stojący na cokole, stojący obok niego. II Rzeczpospolita niestety nie postawiła Korfantego na piedestale, a i ta obecna też potrzebowała długiego czasu, by tutaj ten pomnik stanął - powiedział Andrzej Duda, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania upamiętnienia wybitnego polityka.

Monument stanął przy Trakcie Królewskim, po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania Al. Ujazdowskich z ul. Agrykola przed ogrodzeniem Ogrodu Botanicznego. W pobliżu stoją już monumenty wybitnych Polaków: Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży), Ignacego Jana Paderewskiego (park Ujazdowski), Romana Dmowskiego (u zbiegu Al. Ujazdowskich i al. Szucha), Józefa Piłsudskiego (przy Belwederze).

- Niech będzie dla nas wszystkich symbolem to, że w tej alei, która zaczyna się przy pl. Trzech Krzyży, a kończy się symbolicznie Belwederem, stoi pomnik Wincentego Witosa, potem Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, a na końcu przy Belwederze marszałka Józefa Piłsudskiego. Jadąc na uroczystości z okazji święta Niepodległości do Świątyni Opatrzności Bożej, składam pomnik przy każdym z nich. Oni stoją tu dzisiaj i pokazują, że Polska jest jedna. Teraz ojcowie niepodległości, są wszyscy na swoim miejscu" - dodał, kończąc wezwaniem: "Cześć i chwała bohaterom naszej niepodległości".

"Wreszcie". Prezydent odsłonił pomnik Wojciecha Korfantego w Warszawie Pomnik poświęcił kard. Kazimierz Nycz w obecności abp. Wiktora Skworca i biskupa ewangelicko-augsburskiego Jerzego Samca. W uroczystości uczestniczyła także rodzina Wojciecha Korfantego, w tym wnuk, Feliks Korfanty, który wyemigrował w czasie wojny do Stanów Zjednoczonych.

- Pomnik jest bardzo piękny. Właśnie takim zapamiętałem mojego dziadka - wspomniał.

W odsłonięciu pomnika, który ufundowała Warszawa, wziął także udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Oprawę muzyczną zapewnił zespół "Śląsk".

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Radio eM

redakcja@radioem.pl
tel. 32/ 608-80-40
sekretariat@radioem.pl
tel. 32/ 251 18 07

WERSJA DESKTOP
Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.