107,6 FM

Jan Szczęśniewski: Samorządy muszą zadbać o żywność dla potrzebujących

Mówił w Radiu eM prezes Śląskiego Banku Żywności, zwracając uwagę, że organizacje pozarządowe potrzebują w tym względzie wsparcia właśnie samorządów.

Jan Szczęśniewski był gościem Radia eM.
Radio eM

Jak wyjaśnił gość Radia eM, obowiązująca od początku września Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności powoduje, że do jej realizacji powinny być gotowe nie tylko sklepy, ale też organizacje pozarządowe, które muszą żywność odbierać, przechowywać i dystrybuować. W tym konieczne jest wsparcie samorządów lokalnych. Ustawa nakłada na sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw. obowiązek przekazywania organizacjom pozarządowym żywności przed upływem daty ważności. Handlowcy mają na to czas do końca roku.

O pomocy samorządu wojewódzkiego dla organizacji pozarządowych będą dziś (30.10) rozmawiać w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach przedstawiciele działających na Śląsku baków żywności.

Jan Szczęśniewski zwrócił też uwagę na wielkie społeczne zaufanie, jakie jest konieczne przy takich inicjatywach jak tzw. foodsharing, czyli pozostawianie przez indywidualne osoby żywności dla potrzebujących w ogólnodostępnych lodówkach. Jest ich coraz więcej i są szansą na podzielenie się jedzeniem przez pojedyncze osoby i rodziny.

Według opublikowanego niedawno raportu Federacji Polskich Banków Żywności, 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność, najczęściej pieczywo, wędliny i owoce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama