107,6 FM

Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" (IDUB) przedstawiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zostały nimi: UW, PG, UAM, AGH, UJ, PW, GUM, PŚ, UMK i UWr. Uczelnie te mogą liczyć na wyższe finansowanie.

Listę 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB), ogłoszono w środę podczas uroczystości zorganizowanej przez resort nauki w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uczelniami badawczymi zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski.

Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Ma to pomóc w poprawie jakości prowadzonych tam badań naukowych i dydaktyki oraz zwiększyć szanse w konkurencji międzynarodowej.

"Szacujemy, że roczny koszt realizacji tego programu będzie wynosił ok. 500 mln zł. Te środki są zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie" - poinformował minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas spotkania z dziennikarzami po ogłoszeniu wyników konkursu.

Nad wyłonieniem listy uczelni badawczych pracował międzynarodowy zespół ekspertów. Jarosław Gowin zapewnił, że od początku założył, że nie będzie ingerował w prace zespołu i że proces wyłaniania uczelni badawczych musi być "wolny od nacisków politycznych". "Wyniki (...) w stu procentach pokrywają się z oficjalnymi rekomendacjami zespołu ekspertów" - zapewnił minister.

Niektóre nagrodzone uczelnie po ogłoszeniu wyników przesłały PAP komentarze swoich władz. Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka zapewnił, że "zwiększenie środków finansowych na badania pozwoli kadrze akademickiej skoncentrować się w większym stopniu na działalności naukowej. Liczymy, że zaowocuje to kolejnymi innowacyjnymi wynalazkami opracowanymi w AGH. Mamy nadzieję, że pomoże nam to skutecznie konkurować z uniwersytetami z czołówki światowych rankingów".

« 1 2 »
  • marcinj220
    30.10.2019 22:17
    Nawet największe środki nie podniosą konkurencyjności uczelni w PL bez gruntownej zmiany systemu nauczania. 1. Angielski jako język wykładowy na studiach magisterskich, 2.koniec kariery naukowej w stylu od magistra do profesora na jednej uczelni co wspiera mentalność ja popieram kolegę a on mnie, 3.wieksze powiązanie przemysłu z nauka, niech wykłady prowadzą też ludzie z firm którzy znają praktykę a nie tylko teorie 4. Likwidacja kierunków nie pasujących do rynku (odlewnictwo etc.) i wspomaganie kierunków z przyszloscia: robotyka, sztuczna inteligencja, etc. Promowanie Startup'ow przy uczelniach i mlodej przedsiębiorczości. Studiowałem na czołowej polskiej uczelni technicznej i Politechnice Federalnej ETH w Zurychu. Zaletą ETH byly większe wymagania, praktyczna nauka niewielkiej liczby studentów..
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama