107,6 FM

Jan Kwaśniewicz: Wciąż szukamy grobów wojennych

Wciąż szukamy grobów wojennych - mówił na antenie Radia eM w przededniu 1 i 2 listopada Jan Kwaśniewicz z IPN w Katowicach.

Jan Kwaśniewicz: Wciąż szukamy grobów wojennych
Radio eM

Jak powiedział Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach, odnajdowane miejsca pochówku ofiar wojny są badane, a następnie szczątki - zgodnie z prawem - są przenoszone do już istniejących mogił wojennych, którymi opiekuje się państwo. Zwrócił też uwagę, że opieka nad grobami weteranów, którzy pochowani są w mogiłach rodzinnych, może być dofinansowana ze środków publicznych. Więcej informacji można naleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach prowadzi obecnie ekshumację i poszukiwanie szczątków ofiar zabitych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie przed archikatedrą w Częstochowie. Również tam - jak mówił Jan Kwaśniewicz - nastąpi przeniesienie szczątków do istniejącej już mogiły wojennej na cmentarzu.

Gość Radia eM przypomniał, że trwa akcja „Powstańcy to wiara, nadzieja i cud” – ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia!, która ma doprowadzić do stworzenia mapy wszystkich mogił kryjących ciała powstańców śląskich. Dotrzeć do ich histroi można tylko przez rodziny. Stąd apel o informowanie o takich grobach.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy