107,6 FM

Papież: Kościół nie jest międzynarodowym koncernem ani NGO

Kościół nie jest "międzynarodowym koncernem" ani "organizacją pozarządową"- powiedział papież Franciszek w wywiadzie rzece, ukazującym się we Włoszech. Powtórzył, że Kościół musi "wychodzić" do ludzi, bo inaczej nie jest Kościołem.

Wywiad, opublikowany przez watykańskie wydawnictwo Lev przeprowadził watykanista Gianni Valente, a jego tytuł to: "Bez Niego nie możemy nic zrobić". Oficjalną premierę książki zapowiedziano na wtorek, udostępniając dziennikarzom jej fragmenty. Watykan wyjaśnił, że książka ukazuje się na zakończenie nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, ogłoszonego przez papieża.

Franciszek ostrzegł, że Kościół, który nie głosi Ewangelii, "staje się stowarzyszeniem duchowym, międzynarodowym koncernem występującym z inicjatywami i przekazami o treści etyczno-religijnej".

"To nic złego, ale to nie jest Kościół" - zaznaczył.

Papież podkreślił, że Kościół nie jest również "organizacją pozarządową".

Przywołując powtarzane przez siebie od początku pontyfikatu hasło "Kościoła wychodzącego", wyjaśnił: "To nie jest modne wyrażenie, które wymyśliłem. To polecenie Jezusa".

"Albo Kościół wychodzi do ludzi albo nie jest to Kościół" - ocenił Franciszek.

Jego zdaniem głoszenie Ewangelii nie polega na "zadręczaniu innych apologetycznymi przemówieniami, na wykrzykiwaniu ludziom w twarz, także z gniewem, prawdy o Objawieniu".

"Tym bardziej nie służy rzucanie innym praw i formuł doktrynalnych, jakby to były kamienie. Kiedy to się dzieje, to znak, że również słowa chrześcijańskie przeszły przez destylator i przemieniły się w ideologię" - powiedział papież.

Jako cechę wyróżniającą chrześcijan misjonarzy wskazał "ułatwianie" dostępu do wiary, bez żadnych "duszpasterskich ceł", bo - jak stwierdził - nie mogą być oni jej "kontrolerami".

"Nie mogą być tymi, którzy stają w drzwiach, żeby sprawdzać, czy inni spełniają warunki, żeby wejść" - mówił papież.

Franciszek odnotował, że również obecnie w Kościele są "kręgi i sektory", które uważają się za "oświecone" i przejmują przesłanie Ewangelii dla celów swej "wypaczonej logiki", dzieląc świat na "cywilizowany" i "barbarzyński".

"Uważają sporą część rodziny ludzkiej za gorszą klasę, niezdolną do osiągnięcia ich standardów i przyzwoitego poziomu życia duchowego i intelektualnego" - stwierdził papież. W jego ocenie w ten sposób może rozwinąć się "pogarda dla innych ludów", uważanych za gorsze.

"To wszystko dało o sobie znać także przy okazji synodu biskupów na temat Amazonii" - przyznał.

Franciszek sprzeciwił się koncepcji tworzenia "elitarnych grup" w Kościele.

« 1 »
  • teofanes
    04.11.2019 23:32
    Czy ci, którzy bronią czystości wiary, są tymi, których należy zwalczać jako "elitarne grupy"? O co tu chodzi?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama