107,6 FM

Prezydent Andrzej Duda: Dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu

Na kwestię narodowości patrzę w sposób specyficzny; dla mnie Polakiem jest każdy, kto ma Polskę w sercu, to jest dla mnie najważniejsze kryterium - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na pierwszym posiedzeniu Sejmu IX kadencji.

"Jeżeli ktoś mnie pyta o kwestię narodowości, jeżeli ktoś ma co do tego jakieś wątpliwości, ja zawsze mówię: +Idź na cmentarz. Idź na cmentarz żołnierzy poległych w 1920 r. w obronie Rzeczypospolitej przed bolszewicką nawałą, idź na cmentarz żołnierzy poległych w 1939 r., idź na cmentarz poległych w Powstaniu Warszawskiem, na każdy inny cmentarz, tych którzy stawali w obronie ojczyzny, tamtej II RP. Zobaczysz na tych grobach najprzeróżniejsze znaki: polskich Żydów, polskich katolików, polskich Tatarów, wyznawców religii muzułmańskiej+" - mówił prezydent.

Jak podkreślił, "wszyscy oni walczyli za Polskę, bardzo często na ochotnika, ponieważ mieli ją w sercu, byli Polakami, chociaż mieli różne pochodzenie".

"To jest to, co ich łączyło - nasza wspólna, wielka tradycja ponad 1050 lat istnienia państwa polskiego, wyrosłego na korzeniach chrześcijańskich, chrześcijaństwa, które przyjęliśmy z Zachodu, które przyszło do nas z Rzymu poprzez Czechy" - powiedział prezydent.

Dodał, iż wiele kultur spotykało się na polskiej ziemi i "tak właśnie kształtowało się polskie społeczeństwo". "To jest właśnie nasza wielka tradycja wyrastająca na korzeniach chrześcijańskich, ale tradycja wielkiego szacunku wobec wszystkich innych, także tych, którzy mają odmienne poglądy religijne, czy poglądy ideowe. (...) To jest właśnie wielka tolerancja i to jest właśnie wielka istota tej wspólnoty; tego, że wszyscy żyjemy w Polsce i nazywamy się Polakami" - zaznaczył Andrzej Duda.

Sprawdź, jakie partie znalazły się w Sejmie

« 1 »
 • janek32
  12.11.2019 18:35
  Chyba, że jest gejem, ateistą, lewakiem lub wegetarianinem. Tego już Pan Prezydent nie dodał.
  doceń 2
 • Jacek_Z
  13.11.2019 18:09
  Niesforny, zapomniał, co Prezes powiedział.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama