107,6 FM

Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Polska zabiega o wpisanie Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO - powiedziała w środę PAP podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin, która uczestniczy w Paryżu na 40. Konferencji Generalnej UNESCO.

"Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować nasz pomysł umieszczenia Stoczni Gdańskiej na Liście Światowego Dziedzictwa" - powiedziała dla PAP prof. Gawin.

W rozpoczętej we wtorek Konferencji Generalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Nauki, Edukacji i Kultury (UNESCO) biorą udział przedstawiciele delegacji ze 193 państw. Polskę reprezentuje Magdalena Gawin.

"Rocznice skłaniają do refleksji nad tym, co zostało osiągnięte, ale i do spojrzenia co przed nami. Wszyscy wiemy, że UNESCO znajduje się w trudnym i jednocześnie ważnym dla swojej przyszłości momencie" - powiedziała minister Gawin podczas swojego środowego wystąpienia na forum UNESCO.

Gawin, w imieniu rządu polskiego, przedstawiła główne założenia programowe polskiej polityki na forum UNESCO.

"Polska chce uczestniczyć w zainicjowanym przez panią Dyrektor Generalną procesie reform i dlatego podjęliśmy decyzję o kandydowaniu do Rady Wykonawczej na kadencję 2019-2023" - mówiła Gawin.

Wybory do Rady Wykonawczej obędą się podczas tegorocznego posiedzenia Konferencji Generalnej. Wyniki zostaną ogłoszone 19 listopada.

Minister Gawin mówiła również o zagrożeniach dla dziedzictwa we współczesnym świecie, wywołanych m.in. konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi.

"Jedynym sposobem na ochronę światowego dziedzictwa jest zastosowanie zintegrowanego podejścia, obejmującego działania służące zachowaniu dziedzictwa, opartego na zasadach dialogu i poszanowania różnorodności kulturowej" - powiedziała podsekretarz.

Minister Gawin podkreślała też zaangażowanie Polski w sprawy związane z ochroną światowego dziedzictwa. Jako przykład podała Rekomendację Warszawską w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury. Polska minister potwierdziła także poparcie Polski dla inicjatywy UNESCO "Ożywić ducha Mosulu".

Kampania na rzecz wpisania Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została rozpoczęta przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we wrześniu tego roku.

« 1 »
  • mudia
    14.11.2019 07:36
    A czy takie wpisanie nie będzie miało ujemnego wpływu na potencjalną restrukturyzację stoczni? Fajnie, że mamy nowy zabytek, ale ludzie chcą mieć pracę, a nie muzeum. Ponadto cześć nieużywanych terenów stoczniowych została przekazana pod budowę mieszkań i biurowców (praca!). Obawiam się, że potencjalna zgoda będzie finalnie niekorzystna, bo zostaniemy ze skansenem.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama