107,6 FM

O potrzebie wspólnoty i nawrócenia ekologicznego

W Krakowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Creatio Continua: Ekologia integralna i wyzwania antropocenu".

Jednym z pierwszych prelegentów był prof. Rocco Buttiglione. Podkreślał, że już Jan Paweł II wzywał do "nawrócenia ekologicznego". Zaznaczył przy tym, że "nie chodzi o to, by ekologia stała się nowym bogiem".

Mówił, że do przetrwania ludzkości na ziemi konieczna jest zmiana sposobu postępowania. Do tego jednak potrzebne jest poczucie wspólnoty - i wspólnych interesów - między ludźmi. Jego zdaniem, jest to "kwestia podstawowa", kiedy mówimy o dbaniu o środowisko naturalne.

- Nawrócenie ekologiczne wymaga od nas, abyśmy powrócili do samych korzeni chrześcijaństwa, by ten wysiłek był bardziej owocny i bardziej ludzki - mówił prof. Buttiglione.

O odpowiedzialności za świat mówił także prof. Władysław Stróżewski. Nawiązał do fragmentu biblijnej Księgi Rodzaju, w którym jest mowa o tym, że człowiek ma "czynić sobie ziemię poddaną". - Człowiekowi została powierzona troska o świat - mówił prof. Stróżewski. - Dodał, że nie chodzi o "robienie wszystkiego, co się chce", ale rozwijanie świata i "dalsze prowadzenie dzieła, jeśli nie stworzenia, to w każdym razie tworzenia".

Obrady konferencji, toczące się w bibliotece Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ul. Bobrzyńskiego), potrwają do soboty 16 listopada. Na niedzielę zaplanowano natomiast Mszę św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama