107,6 FM

We wtorek spotkanie nowego szefa Rady Europejskiej z premierem w Warszawie

Przewodniczący elekt Rady Europejskiej Charles Michel spotka się we wtorek z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie - wynika z kalendarza udostępnionego przez służby prasowe Rady UE.

Były premier Belgii, który od 1 grudnia obejmie stanowisko sprawowane teraz przez Donalda Tuska, jest w trakcie składania wizyt w niektórych stolicach europejskich.

W przyszłym tygodniu Michel spotka się z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem oraz prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Rozmówcy PAP w Radzie Europejskiej podkreślają, że relacje między Michelem a Morawieckim są bardzo dobre, dlatego na liście stolic, które odwiedza, nie mogło zabraknąć Warszawy. Były premier Belgii i szef polskiego rządu znają się m.in. ze szczytów UE.

Wizyta Michela w polskiej stolicy odbędzie się na krótko przed zaplanowanym na połowę grudnia szczytem UE, na którym jednym z tematów ma być wizja neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

W czerwcu Polska, a także Węgry, Czechy oraz Estonia (która od tego czasu zmieniła zdanie), zablokowały zapisy wniosku ze szczytu w tej sprawie. Morawiecki podkreślał, że nie może się zgodzić na nowe cele bez wyliczeń, ile będzie kosztowała transformacja i jak zostaną rozłożone jej koszty.

Na piątek w przyszłym tygodniu zaplanowano ceremonię, podczas której Tusk przekaże urząd Michelowi. Relacje ustępującego szefa Rady Europejskiej z polskim rządem nie układały się najlepiej. Po odebranych jako krytyczne wobec rządzących w Warszawie wypowiedziach Tuska ówczesna premier Beata Szydło odmówiła poparcia przedłużenia kadencji byłemu liderowi Platformy. Tusk wielokrotnie był w Polsce na wykładach czy różnych uroczystościach, jednak nie było jego spotkania z Morawieckim w KPRM.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama