107,6 FM

Papież: W społeczeństwie dążącym do skuteczności pragnie się czegoś więcej

W społeczeństwie przywiązanym do skuteczności i porządku odczuwa się pragnienie czegoś więcej - mówił papież Franciszek w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego podczas wizyty na jezuickim Uniwersytecie Sophia w Tokio.

Wizyta na tej uczelni była ostatnim punktem pobytu papieża w Japonii.

Franciszek podkreślił, że jego pobyt w tym kraju był krótki, ale intensywny.

"Dziękuję Bogu i całemu narodowi japońskiemu za możliwość odwiedzenia tego kraju" - dodał. Mówił też o męczennikach, którzy w wiekach prześladowań chrześcijan w Japonii dali świadectwo swojej wiary.

"Chociaż chrześcijanie stanowią mniejszość, ich obecność jest odczuwalna" - podkreślił Franciszek. Jak zapewnił, sam przekonał się, że w Japonii panuje ogólny szacunek dla Kościoła katolickiego.

"Zauważyłem również, że pomimo skuteczności i porządku, charakteryzujących społeczeństwo japońskie, można dostrzec, że pragnie się i poszukuje czegoś więcej: jest to głębokie pragnienie stworzenia społeczeństwa coraz bardziej humanitarnego, współczującego i miłosiernego" - powiedział.

Zaznaczył następnie, że w społeczeństwie "tak bardzo nastawionym na konkurencyjność i zorientowanym technologicznie" uniwersytet powinien być nie tylko ośrodkiem zdobywania wiedzy, ale także kształtowania się nadziei na przyszłość.

"Przygotowując się do opuszczenia Japonii, dziękuję wam i za waszym pośrednictwem całemu narodowi japońskiemu za gościnność, jakiej mi w tych dniach udzieliliście z tak wielką uprzejmością" - podkreślił papież.

W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego Franciszek opuścił Tokio i wyruszył w drogę powrotną do Rzymu.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama