107,6 FM

PŚ w skokach - Norwegowie odkryli tajemnicę długich lotów Kobayashiego

Norwescy specjaliści od skoków narciarskich twierdzą, że odkryli tajemnicę długich lotów Japończyka Ryoyu Kobayashiego, który w ubiegłym sezonie aż 13 razy wygrywał indywidualnie konkursy Pucharu Świata i w dominujący sposób zwyciężył w punktacji generalnej.

"Po wyjątkowo długich i szczegółowych analizach nagrań skoków Japończyka chyba odkryliśmy jak on to robi" - powiedział kierownik reprezentacji Norwegii Clas Brede Brathen na antenie telewizji i na łamach portalu "Nettavisen".

Jego zdaniem, jest to inny, wcześniej niestosowany kąt ułożenia nart podczas lotu, który daje większą powierzchnię nośną i tym samym dłuższy skok.

"Kobayashi robi to używając odpowiednich mięśni. Jest to wyjątkowo trudne, ponieważ wymaga to odpowiedniej kontroli psychicznej" - powiedział Brathen i wyjaśnił, że norwescy analitycy "rozgryźli" ten styl.

"Już w latem rozpoczęliśmy przygotowywanie naszych skoczków, lecz jest to bardzo trudne, a u niektórych prawie że niemożliwe. Na razie jednak już widzimy, że przy niższych prędkościach najazdowych nasi skoczkowie nie tracą na odległości jak było wcześniej" - zauważył.

Wyjaśnił, że najszybciej nauczył się tej techniki Daniel Andre Tande, prawdopodobnie z powodu... kontuzji, ponieważ przez wiele tygodni musiał trenować alternatywnie, "na sucho" i otrzymał specjalny program przygotowań oparty na ćwiczeniu odpowiednich mięśni i ustawianiu nart w tunelu aerodynamicznym.

Tande wygrał pierwszy w tym roku konkurs indywidualny w Wiśle skokami na odległość 127 i 129 metrów.

"Nie startował i nie trenował na skoczni, lecz poświęcił ten czas właśnie na naukę, jak to nazywamy, mechanizmu psychofizycznego, który stosuje Kobayashi. To jednak dopiero początek sezonu i w następnych konkursach okaże się, czy udało nam się rozszyfrować i skopiować technikę genialnego Japończyka" - zaznaczył Brathen.

« 1 »
  • CSOG
    26.11.2019 15:44
    A może Norwescy specjaliści od skoków narciarskich odkryli coś, o czym sami Japończycy nie wiedzieli? :)
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama