107,6 FM

Ruda Śląska. Akcja Straży Miejskiej "Bądź widoczny" skierowana do rowerzystów

W okresie jesienno-zimowym często przypomina się pieszym o noszeniu odblasków. Mało - natomiast - mówi się o rowerzystach, którzy także powinni być dobrze oświetleni. Dlatego strażnicy miejscy w Rudzie Śląskiej ruszyli z akcją "Bądź widoczny".

Każdy rower używany po zmroku powinien być wyposażony w jedno światło przednie pozycyjne barwy białej lub żółtej, jedno światło tylne odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt, jedno światło tylne pozycyjne barwy czerwonej oraz - w niektórych przypadkach - kierunkowskazy. Niestety w rzeczywistości rowerzyści po zmroku są mało widoczni:

Dlatego strażnicy miejscy w Rudzie Śląskiej przypominają o światłach i prowadzą akcję "Bądź widoczny!" Funkcjonariusze w trakcie patroli zwracają szczególną uwagę na rowerzystów poruszających się po zmroku bez wymaganych świateł - wyjaśnia Dariusz Kozłowski z rudzkiej Straży Miejskiej:

Pomysł zachwala Michał Kasperzyk, tyski oficer rowerowy i przekonuje, że zakup rowerowego oświetlenia nie pochłonie całych naszych oszczędności.

A cena takiej najprostszej latarki to 30-50 zł.

Według ogólnopolskich statystyk policyjnych w 2018 roku rowerzyści uczestniczyli w ponad 4 tys. 700 wypadkach drogowych, w których zginęło 286-ciu rowerzystów, a rannych było ponad 4 tys. 250 osób.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama