107,6 FM

Popularny w Polsce, prawie nieznany w rodzinnym mieście

Słowa „Jezu, Ty się tym zajmij” powtarzają często polscy katolicy. Jednak w rodzinnym kraju ich autora, we Włoszech, tak samo jak w jego rodzinnym mieście Neapolu, są one słabo znane. Tak samo, jak ich autor ks. Dolindo Ruotolo.

„Ksiądz czczony przez wspólnotę polsko-neapolitańską jest w kraju Jana Pawła II uznawany za kogoś w rodzaju o. Pio” – pisze autor włoskiego dziennika „Corriere del Mezzogiorno”. Biografia ks. Dolindo rozeszła się w Polsce niemal milionowym nakładzie. Na jego grobie niemal zawsze wystawiona jest biało-czerwona flaga. Dlaczego ten włoski ksiądz jest tak popularny w naszym kraju? Pewną podpowiedzią mogą być jego słowa napisane w 1965 r. do polskiego hrabiego i weterana armii gen. Andersa. „Świat idzie ku zatracie, ale Polska, jak w czasach Sobieskiego, dzięki pobożności do Mojego serca będzie dzisiaj jak tamci w liczbie 20 tysięcy, którzy uratowali Europę i świat przed turecką tyranią. Polska uwolni świat od najstraszliwszej tyranii komunistycznej. Pojawi się nowy Jan, który w heroicznym marszu rozerwie kajdany i pokona granice narzucone przez komunistyczną tyranię.”

Ks. Dolindo Ruotolo, bardzo popularny w Polsce, jest w rodzinnym Neapolu prawie nie znany. Choć był on bardzo przywiązany do rodzinnych stron, i mówił miejscowym dialektem, to niewielu neapolitańczyków jest w stanie wskazać kościół św. Józefa i Niepokalanej Lourdes, gdzie ks. Dolindo jest pochowany. Pamiętają o nim przede wszystkim osoby, które się z nim zetknęły.

Więcej o ks. Dolindo, jego śladach w Neapolu i jego związkach z Polską przeczytaj w tekście Jakuba Jałowiczora Nasz człowiek w Neapolu w najnowszym "Gościu Niedzielnym".

Gość Niedzielny 48/2019
Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Anonim (konto usunięte)
    29.11.2019 16:44
    Ja jakoś tej formuły "Jezu, Ty się tym zajmuje" nie jestem w stanie przełknąć. Przypomina mi się proszenie Anioła Stróża o znalezienie miejsca parkingowego.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama