107,6 FM

Dlaczego wstrzymano beatyfikację abp. Fultona Sheena?

Nowe publikacje medialne rzucają światło na powody bezterminowego wstrzymania przez Stolicę Apostolską beatyfikacji popularnego amerykańskiego kaznodziei telewizyjnego abp. Fultona Sheena. Uroczystość ta była pierwotnie planowana na 21 grudnia.

Istotne w sprawie jest oświadczenie diecezji Rochester w stanie Nowy Jork, którą niegdyś kierował abp Sheen. Według tego dokumentu, obecne władze tej diecezji jeszcze przed wyznaczeniem daty beatyfikacji dostarczyły prowadzącej proces beatyfikacyjny diecezji Peoria materiały, w których wyraziły obawę przed posuwaniem sprawy abp. Sheena naprzód bez dalszego sprawdzania jego roli w wyznaczaniu zadań księżom. "Nie ma żadnych skarg przeciw abp. Sheenowi, dotyczących jakiegokolwiek niewłaściwego osobistego postępowania abp. Sheena ani żadnych sugestii w tym zakresie" - czytamy w oświadczeniu. Mimo to diecezja Rochester za pośrednictwem nuncjusza apostolskiego w USA zasugerowała Stolicy Apostolskiej dalsze badanie tych kwestii. Dlaczego?

Agencja CNA wskazuje, że wynika to z faktu, iż prokurator generalny stanu Nowy Jork (na terenie którego leży diecezja Rochester) przygotowuje obecnie własny raport dotyczący przypadków pedofilii oraz jej tuszowania. Zwierzchnik diecezji Rochester bp Salvatore Matano obawia się, że prokuratura mogłaby dojść do innych wniosków niż prowadzący proces beatyfikacyjny, a publikacja jej raportu mogłaby się zbiec w czasie beatyfikacją abp. Sheena. Zamiast radości z wyniesienia na ołtarze byłby skandal.

Jak powiedział CNA zaangażowany w proces beatyfikacyjny w diecezji Peoria ks. prałat James Kruse, problemem jest sprawa ks. Gerarda Guli. W 1960 r. złożono na niego skargę w związku z nadużyciami seksualnymi względem osób dorosłych w diecezji Wheeling-Charleston. W 1963 r. poinformowała ona o tym diecezję Rochester, ponieważ ks. Guli zamieszkał na jej terenie, by zajmować się swymi chorymi rodzicami. Dopiero w 1966 r. ordynariuszem Rochester został abp Sheen. Pojawiły się doniesienia, jakoby abp Sheen miał wyznaczyć ks. Guli zadania duszpasterskie. Jak mówi ks. Kruse, badania dokumentów tego nie potwierdziły. - Nigdy tam nie pracowałem - stwierdził też sam Guli, który żyje; ma 95 lat. Nie jest już czynnym księdzem. W 1989 r. został aresztowany w związku z molestowaniem starszej kobiety, a następnie przeniesiony do stanu świeckiego. Wszystko to miało jednak miejsce już za rządów następcy abp. Sheena.

« 1 »
 • ptyś
  08.12.2019 12:05
  Tamże diecezja Rochester tak uzasadnia swój sabotaż: “The Diocese of Rochester did its due diligence in this matter and believed that, while not casting suspicion, it was prudent that Archbishop Sheen’s cause receive further study and deliberation, while also acknowledging the competency of the Congregation for the Causes of Saints to render its decision. The Holy See ultimately decided to postpone the beatification,”
  doceń 1
 • ptyś
  08.12.2019 12:07
  Dalsze studia i namysł to się prowadzi przed decyzją papieża o beatyfikacji a nie na 3 tygodnie przed jej terminem. Powtarzam, ZERO konkretu ani okrucha faktu, tylko czysta zła wola i animus nocendi
  doceń 6
 • Dremor_
  08.12.2019 12:47
  Drogi Ptysiu, znów cytujesz wcześniejsze oświadczenie, a nie to ostatnie, które diecezja Rochester podała 7.12 w odpowiedzi na pytania Democrat & Chronicle.

  "Matano and other bishops have argued that the church must investigate more fully to determine if Sheen helped cover up sexual abuse by priests in Rochester during his time here some 40 years ago."

  "Those concerns centered on "his role in priests’ assignments," the statement said, referring to clerics who had come under suspicion of sexual abuse. "

  I wbrew temu co tu sugerujesz sprawa nie jest oparta o plotki, czy "zero konkretu", bo konkretnie dotyczy spraw co najmniej dwóch księży pedofilów, w przypadku których bp Sheen mógł ukrywać skandale.

  A dalsze dochodzenie, to się prowadzi w momencie, gdy otrzyma się dodatkowe informacje. I tak było w tym przypadku, nowe sprawy dotyczące nadużyć seksualnych pojawiają się od sierpnia tego roku.
  doceń 27
 • ptyś
  09.12.2019 01:14
  Trzeba mieć super tupet by opowiadać takie kłamstwa jak Demor_ Zatem nie karmimy więcej trolla.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama