107,6 FM

Śląskie. Najwyższy dochód na mieszkańca w Dąbrowie Górniczej. Potem Katowice i Tychy

Ministerstwo Finansów ujawniło dochody miast i gmin z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W woj. śląskim najbogatsza jest Dąbrowa Górnicza, z dochodem na jednego mieszkańca w wysokości 2985,59 zł. Zaraz potem plasują się Katowice i Tychy.

2985 zł 59 gr. Taki - wg ministerstwa finansów - jest uśredniony miesięczny dochód mieszkańca Dąbrowy Górniczej. W rankingu najbogatszych i najbiedniejszych gmin w kraju prowadzi Dąbrowa Górnicza.

- To powód do radości i dumy, ale także i spore obciążenie - mówił Bartosz Matylewicz, naczelnik Wydziału Marki Miasta dąbrowskiego magistratu:

Czy mieszkańcom tego miasta żyje się lepiej niż innym?

Tuż za Dąbrową Górniczą znalazły się Katowice - z dochodem 2812 zł i 42 gr na głowę. Zaraz za Katowicami - na trzecim miejscu są Tychy z dochodem 2 662 zł  i 7 gr. Jak mówi Ewa Grudniok, rzecznik tyskiego magistratu, budżet w Tychach ma się dobrze:

Kluczem restrukturyzacja?

Resort wylicza dochód na mieszkańca, by obliczyć m. in. tzw. Janosikowe, czyli wpłaty samorządów do budżetu państwa w 2020 r. Większe dochody gminy wiążą się też z mniejszą dopłatą rządową m. in. na oświatę. Wiele gmin w przyszłym roku będzie miało z tym spory problem. Z tym poradzą sobie Dąbrowa, Katowice i Tychy. Gorzej będzie w Piekarach Śląskich, Zabrzu i Bytomiu - to te miasta zamykają ranking jako najbiedniejsze w regionie:

Z czego to wynika? - wyjaśnia dr Marcin Baron, ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Opublikowane wskaźniki dochodów podatkowych posłużą do obliczenia wysokości subwencji i wpłat samorządów do budżetu państwa w 2020 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama