107,6 FM

Maryja i anioł Gabriel

Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego. Łk 1,38

Łk 1, 26-38

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do dziewicy poślubionej mężowi imieniem Józef, z rodu Dawida; a dziewicy było na imię Maryja.

Wszedłszy do Niej, Anioł rzekł: «Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co by miało znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie on wielki i zostanie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca».

Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»

Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego okryje Cię cieniem. dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. a oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, którą miano za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego».

Na to rzekła Maryja: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego».

Wtedy odszedł od Niej Anioł.

Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego. Łk 1,38

Ewangelia z komentarzem. Maryja i anioł Gabriel
Gość Niedzielny

Maryja i anioł Gabriel. Tyle razy liturgia wyrysowała przed nami obraz tej sceny. Nic nie potrafi już nas w niej zaskoczyć. Znamy każde słowo, słyszeliśmy w różnych homiliach dziesiątki różnych związanych z nią mądrości. Co można powiedzieć więcej? Ano nic. I w sumie nie chodzi o to, by odkrywać nowości. Raczej o to, by ciągle wracać do tego, co najbardziej podstawowe, najpotrzebniejsze w naszym życiu wiary: do tego, by Bogu zawsze mówić „tak”. Mówić Mu „tak”, gdy Ewangelia wcale nie wydaje się jarzmem słodkim i brzemieniem lekkim. Mówić „tak”, gdy miłość wiąże się nie z radością i uniesieniem, ale męczącą służbą. Mówić „tak”, gdy zrządzeniem Bożej opatrzności trzeba nam iść drogą, której wolelibyśmy uniknąć. Tak, bądź wola Twoja, Boże.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..