107,6 FM

Zmarł Adam Słodowy

Zmarł Adam Słodowy, popularyzator nauki i prowadzący program "Zrób to sam" w TVP. Miał 96 lat. Informację o śmierci Słodowego potwierdził w rozmowie z PAP jego krewny Maciej Rozbicki.

Do śmierci Słodowego odniósł się na Twitterze wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. "Nie żyje Adam Słodowy. Był autorem jednego z najpopularniejszych programów telewizyjnych, współtwórcą niezapomnianych programów dla dzieci i młodzieży. Adam Słodowy i jego +Zrób to sam+ na trwałe zapisały się w polskiej kulturze popularnej. Zamyka się pewien rozdział historii TV" - napisał na Twitterze Gliński.

Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży "Zrób to sam". Program nadawany był przez 24 lata między 1959 a 1983 rokiem. Audycja była częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a potem niedzielnego "Teleranka". Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.

Urodził się 3 grudnia 1923 r. w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie, jako oficer artylerii. W latach 1950-1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983, po zrealizowaniu 505. programu, odszedł z telewizji na emeryturę.

Słodowy jest również autorem scenariusza do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Śrubokręt i spółka" oraz "Dziura w ścianie". Jest również autorem wielu książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu, w tym "Lubię majsterkować", której łączny nakład wyniósł ponad 560 tys. egzemplarzy. 

« 1 »
 • AWIK
  11.12.2019 11:24
  Była bardzo intensywnie eksploatowana :). Panie Adamie dziękuje. Mam nadzieję, że konstruuję Pan teraz nowy tron dla Boga.
  doceń 8
 • pogodzona
  11.12.2019 12:09
  Ja też jako młody nastolat bardzo lubiłam te programy, czekałam na nie. A niektóre z rzeczy wówczas zrobionych (np. przybornik na narzędzia) mam do tej pory. Uczyły twórczego myślenia a nawet recyklingu (choć to słowo nie tych czasów). Ale czy obecne pokolenie - "enter i gotowe", to zrozumie, a zwłaszcza doceni?
 • saherb
  11.12.2019 12:48
  Który to już raz podaje się informację o jego śmierci?
  doceń 0
 • AFU
  11.12.2019 19:44
  Oglądałem, zwłaszcza te starsze odcinki, choć raczej nic z tego sam nie wykonałem. Zawsze brakowało czegoś pod ręką, szpulki od nici by się znalazły, ale szprychy rowerowe były tylko w rowerze. Tym nie mniej programy rozwijały wyobraźnię, uczyły samodzielności i kreatywności, a także podstawowego rzemiosła. To był jeden z bardziej wartościowych programów TV, później już tylko kultowa Sonda... Dziękuję Bogu za tych wspaniałych ludzi którzy je tworzyli, byli prawdziwymi Mistrzami w naszym warsztacie, zostawili w nas najlepszą cząstkę siebie. Niech Pan obdarzy Ich wiecznym życiem, radością i miłością w Niebie, a my zachowajmy we wdzięcznej pamięci, licząc na ponowne kiedyś Tam spotkanie.
  doceń 9
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama