107,6 FM

CBOS: Praca księdza dużo mniej poważana niż strażaka i pielęgniarki

Strażak, pielęgniarka i robotnik wykwalifikowany to zawody o największym poważaniu społecznym. Wśród cieszących się najmniejszym uznaniem są działacz partii politycznej, makler giełdowy i poseł. Praca księdza jest poważana nieco lepiej, ale i tak bardzo dzieli w ocenie Polaków.

Ranking zawodów cieszących się największym społecznym uznaniem otwiera strażak (94 proc. deklaracji dużego poważania społecznego), a na drugim miejscu znajduje się pielęgniarka (89 proc.). Oba te zawody cechuje wysoka użyteczność społeczna, oba też związane są bezpośrednio z niesieniem pomocy innym. Cieszą się one ogromnym uznaniem respondentów zarówno młodszych, jak i starszych, lepiej i gorzej wykształconych, znajdujących się w dobrej i złej sytuacji materialnej.

Kolejne trzy – bardzo zbliżone – pozycje zajmują zawody o bardzo odmiennej specyfice. Są to z jednej strony – robotnik wykwalifikowany i górnik (po 84 proc. deklaracji), a z drugiej – profesor uniwersytetu (83 proc.). O ile jednak z większym uznaniem o dwóch pierwszych profesjach (o robotniku i górniku) wypowiadają się badani gorzej wykształceni, o tyle z większym szacunkiem do pracy naukowej podchodzą badani lepiej wykształceni, w szczególności zaś absolwenci wyższych uczelni.

Na dalszych wysokich pozycjach w rankingu prestiżu zawodów sytuują się trzy profesje inteligenckie: lekarz, nauczyciel oraz inżynier pracujący w fabryce (76-80 proc. deklaracji dużego poważania). Te trzy zawody cieszą się ponadprzeciętnym poważaniem wśród mieszkańców największych miast, dodatkowo praca inżyniera w fabryce jest bardziej doceniana przez lepiej wykształconych respondentów.

Warto podkreślić, że już kolejny raz w postrzeganej hierarchii zawodów robotnik wykwalifikowany lokuje się wyżej niż inżynier pracujący w fabryce, a pielęgniarka wyżej niż lekarz. Jak się wydaje, status społeczno-ekonomiczny czy czas edukacji odgrywają w tym przypadku mniejszą rolę niż inne czynniki.

Pielęgniarka sytuuje się w hierarchii wyżej niż lekarz być może dlatego, że jest bliżej pacjentów, jej praca nie budzi żadnych kontrowersji, a być może duże uznanie społeczne jest wyrazem docenienia podejmowania się odpowiedzialnej, a niezbyt dobrze wynagradzanej pracy.

« 1 2 »
 • Dremor_
  11.12.2019 20:30
  Spory spadek, biorąc pod uwagę, że od 1995 roku poziom zaufania do zawodu księdza był praktycznie bez zmian.
 • podajnik
  11.12.2019 20:57
  Wymagania stawiane pielęgniarkom łatwo jest spełnić bo są niskie. Wymagania wobec księży, głównie nieskazitelność każdego jednego są nie do spełnienia. Wogóle świat byłby doskonały gdybyśmy od siebie wymagali tyle ile od innych.
 • Anonim (konto usunięte)
  12.12.2019 08:03
  Księża sami zapracowują sobie na to miejsce.
  Natomiast nadal nie wyrośliśmy z socjalizmu, bo robotnik wykwalifikowany w czołówce zawodów jest jakimś nieporozumieniem, szczególnie gdy równocześnie rodzice toczą bój o wyższe wykształcenie swych pociech.
  Rozśmieszyła mnie pozycja "inżynier pracujący w fabryce" jako kolejnego przykładu przywiązania do XXw.
  No i fenomen - pielęgniarka wyżej niż lekarz. To trudno skomentować. Bo wysoka pozycja nauczycieli, którzy mają pracować dla idei dobija do końca ten sondaż.
 • Anonim (konto usunięte)
  12.12.2019 09:02
  Bardzo mnie interesuje - jak dokładnie sformułowane zostało pytanie stawiane respondentom, bo nie od dziś wiadomo, że odpowiednio postawionym pytaniem można wręcz zaprogramować odpowiedź. Co do wymienianych profesji - zgadzam się w pełni z Tomaszinem - wykaz zaskakujący. Myślę też, że w "poważaniu" oprócz autentycznego szacunku dla osób wykonujących dany zawód odbił się także ich powszechnie przyjmowany za pewnik wysoki status materialny (ci to sobie żyją), a na pewno nie bez znaczenia jest też wpływ mediów i obraz danego zawodu przez nie kształtowany (tu wpisałabym także ocenę księży, bo przecież każdy zna innego, a w ankiecie żąda się generalizacji). A co do robotników wykwalifikowanych - wg mnie decyduje obecnie ich dostępność (a raczej brak wobec masowe emigracji do krajów, gdzie są doceniani finansowo). Chociaż prawdziwy rzemieślnik - mistrz w swoim fachu, to perełka, którą coraz trudniej znaleźć...
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama