107,6 FM

Racibórz i Sosnowiec. Samorządowcy chcą wprowadzić zakaz palenia węglem

Całkowity zakaz palenia węglem? Racibórz do 2026 roku, a Sosnowiec do 2028 roku. Te dwa miasta chcą zakazać palenia paliwami stałymi w gospodarstwach domowych. Projekty miejskich uchwał czekają na zatwierdzenie przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Sosnowiec i Racibórz - to dwa miasta, które w ostatnim czasie zapowiedziały, że chcą odejść od palenia węglem - odpowiednio do 2028 i 2026 roku. Obie uchwały zakładają okresy przejściowe, w których stopniowo byłyby wycofywane kolejne generacje pieców. Do takich pomysłów entuzjastycznie odnoszą się lokalne środowiska ekologiczne. Ocenia Patryk Białas ze stowarzyszenia Bo Miasto:

A co na to sami mieszkańcy Sosnowca?

Najstarsze kotły w Sosnowcu musiałyby zostać wymienione już w 2022 roku.

Rafał Łysy z tamtejszego magistratu przekonuje, że aby walka ze smogiem była skuteczniejsza, w ślady Sosnowca powinny pójść inne miasta:

Podobną uchwałę przyjęło wcześniej miasto Racibórz. Wnioskowanie o takie przepisy zapowiada również  burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol:

Projekty miejskich uchwał całkowitego zakazu palenia węglem - z Sosnowca i z Raciborza - czekają na rozpatrzenie przez Sejmik Województwa Śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • podajnik
    12.12.2019 20:38
    Za tym powinien iść całkowity zakaz palenia gazem. Chyba nie będzie nikt próbował udowadniać, że gaz z całą swoją emisją CO2 oraz innych trucizn jest paliwem Ekologicznym.
    Ekologiczne sposoby ogrzewania są znane i może są drogie, ale za to zdrowe i dostępne.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama