107,6 FM

Polska uzyskała zwolnienie z zasady zastosowania neutralności klimatycznej w 2050 r.

Przywódcy unijni porozumieli się na szczycie w Brukseli ws. osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., ale Polska nie była w stanie zadeklarować woli wdrożenia tego celu. Temat ma powrócić na szczycie szefów państw i rządów UE w czerwcu 2020 r.

Wnioski, w których zapisano zgodę państw Unii na neutralność klimatyczną podkreślają, że jeden z krajów członkowskich (Polska) "nie może na tym etapie zadeklarować wdrożenia tego celu".

"Podjęliśmy tę decyzję, szanując obawy różnych krajów członkowskich, bo wiemy, że trzeba wziąć pod uwagę różne uwarunkowania krajowe i różne punkty startu" - mówił na konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Choć dyplomaci spodziewali się, że szczyt może nawet skończyć się w piątek rano, bo kompromis ws. neutralności rysował się dosyć mglisto, a rozmowy były bardzo trudne, to jednak wnioski szczytu znalazły akceptację przywódców tuż przed godz. 1 w nocy z czwartku na piątek.

Przyjęcie zapisów, które de facto zwalniają Polskę z konieczności dochodzenia do celu neutralności klimatycznej w 2050 r., wywołało wiele kontrowersji i pytań. Zwykle bowiem decyzje szczytu UE przyjmowane są jednomyślnie i dotyczą wszystkich państw członkowskich.

Polska przez 8-9 godzin negocjacji twardo obstawała przy tym, że potrzebuje więcej konkretów ws. finansowania kosztów transformacji energetycznej. Choć argument w tej sprawie zyskał zrozumienie Komisji Europejskiej. Nie oznacza to, że będzie ona opóźniała wdrożenie swoich działań dotyczących neutralności klimatycznej.

"Całkowicie akceptuję to, że Polska potrzebuje bliżej się przyjrzeć naszej propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji" - mówiła po zakończeniu rozmów szefowa KE Ursula von der Leyen. "Polska jest krajem, który musi dogonić resztę, potrzebuje więcej czasu, żeby przejść przez szczegóły, ale to nie zmieni harmonogramu Komisji".

Szczegóły tego, jak będzie wyglądała architektura finansowa wsparcia transformacji, Komisja ma przedstawić w styczniu. W czerwcu natomiast liderzy mają ponownie spotkać się na unijnym szczycie, by podjąć temat neutralności na nowo.

Zachodni dyplomaci informowali, że z tekstu wniosków we fragmencie, który mówił o 100 mld euro, jakie mają być uruchomione z przeznaczeniem na transformację gospodarki, wypadł załącznik nawiązujący do wieloletnich ram finansowych. To z kolei ma oznaczać, że bez ostatecznej zgody Polski na cel neutralności klimatycznej w 2050 r. nie będzie porozumienia ws. wieloletniego budżetu UE.

Blokujące wraz z Polską pół roku temu neutralność klimatyczną Węgry i Czechy tym razem zgodziły się na ten cel. Praga dostała wyraźny zapis, który wskazuje na atom jako źródło energii, która może umożliwiać przechodzenie do neutralności klimatycznej (dla Węgrów ta sprawa też była ważna).

Decyzja szczytu usatysfakcjonowała polski rząd. "Polska uzyskała zwolnienie z zasady zastosowania neutralności klimatycznej w 2050 r." - mówił dziennikarzom opuszczając budynek Rady premier Mateusz Morawiecki.

Zwracał przy tym uwagę, że we wnioskach ze szczytu jest zapis o "mechanizmie sprawiedliwej transformacji", który ma uruchomić środki w wysokości 100 mld euro. "Wiemy, że znaczna część z tego funduszu, trudno dzisiaj przesądzać jaka, ale na pewno bardzo istotna część tego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadnie właśnie Polsce" - dodał szef polskiego rządu.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  14.12.2019 07:20
  Niemcy nie odeszły jeszcze od węgla brunatnego a co mówić o kamiennym.
 • anioł 4
  14.12.2019 16:08
  DREMOR i TOMASZLN radzę wam wyjść na chwilę na spacer. Właśnie wróciłem. Jest czym oddychać, dość dużo ludzi z dziećmi lekki wiaterek i 7 stopni na plusie. Czasem spacer więcej zrobi dobrego dla klimatu niż siedzenie przed komputerem i nadmierne zużywanie prądu . Pozdrawiam.
 • Anonim (konto usunięte)
  16.12.2019 19:11
  Zważywszy że przed pociągiem przepaść to chyba lepiej.
 • CSOG
  19.12.2019 09:52
  Koniec świata.
  Uwaga! Uwaga! Zbliża się! Nadchodzi! Jest tuż, tuż! Globalna zagłada planety u wrót. A wszystkiemu winien maleńki kraj na Wisłą. W dodatku kraj ten rządzony przez władze i rząd, który dla zguby narodu własnego i katastrofy ekologicznej na Ziemi nie cofnie się przed niczem. Kupujmy kaszę, mąkę cukier, ocet. Róbmy zapasy, kopmy schrony. Ratujmy przed zagładą dzieci i żony. Trzeba to przeczekać jeśli uda się przeżyć. Może kiedyś w świecie naszych dzieci, jeśli nie wszystko zostanie zniszczone, wybiorą ludzie mądrze dobry rząd. Taki, co to szaty na sobie rozedrze, pierś nagą nadstawi dla ratowania planety i narodu. Uczyni rząd ten Polskę, zieloną wyspą. Szybko to uczyni. Przemieni w kraj miodem i mlekiem płynący; nie za zimny, nie za gorący. Będzie jak w raju. Każdy nowy smart fon dostanie i dom szklany z pełną automatyką i zieloną energią ocieplany. Co tam węgiel i styropiany. Szklane domy z solarami i wiatrakami mi się śnią. I ten rząd mi się śni, co z innymi rządami pod rękę, we wspólnym pomaszeruje pochodzie. Ku świetlanej przyszłości narodów. Ku jedności, równości swobodzie. Czas to będzie piękny, bez dwutlenku węgla, bez plastików, bez śmieci. [Nie przepraszam śmieci będą, żeby można było planetę ratować segregowaniem.] Każdy nowy smartfon dostanie, albo dwa nowe smart fony. Każdy taki nowy szklany dom otrzyma w podarku, albo nawet i dwa takie domy. I samochody będą napędzane marzeniami. I kuchnie do gotowania opalane złudzeniami. A my i nasze dzieci, owinięci w sztandary jedynie słusznych idei, będziem żyć wiecznie na zielonej szczęśliwie Ziemi.
  życzę miłego, zdrowo przeżytego dnia :)

  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama