107,6 FM

"GPC": Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu jest polską racją stanu

Za trzy lata przestaje obowiązywać kontrakt jamalski, którego Polska nie przedłuży. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zabezpiecza różne scenariusze wypadków, które do tego czasu mogą się wydarzyć. Rosja może zafundować nam kilka niespodzianek - powiedział w wywiadzie zamieszczonym w środę w "Gazecie Polskiej Codziennie" prezes PGNiG Piotr Woźniak.

"Pierwszy prawdziwy test intencji Rosji względem naszej części kontynentu przejdziemy nie za parę lat czy miesięcy, ale za kilkanaście dni. 1 stycznia 2020 r. wygaśnie kontrakt tranzytowy na przesył gazu przez Ukrainę do Unii Europejskiej, w tym do Polski. Negocjacje rosyjsko-ukraińskie są w toku, a im dłużej trwają, tym jest większa niepewność. Plan kryzysowy w PGNiG został przygotowany już kilka miesięcy temu" - stwierdził prezes Woźniak.

Prezes dodał w rozmowie z "GPC", że kolejna kluczowa data to 18 maja 2020 r. - wówczas wygaśnie kontrakt tranzytowy między Europol Gazem a Gazpromem. Pomimo starań podejmowanych przez PGNiG strona rosyjska od dwóch lat nie potwierdziła, czy zamierza kontynuować tranzyt gazu z Rosji przez Polskę do Niemiec po maju 2020 r. "Jesteśmy przygotowani na ewentualne wstrzymanie tranzytu" - powiedział Piotr Woźniak.

"Spodziewamy się, że Rosja i Gazprom zaczną lobbować za podpisaniem nowego kontraktu czy umowy międzyrządowej. Od 1993 r. podpisano już kilkadziesiąt aneksów do kontraktu jamalskiego oraz do umowy międzyrządowej. Jeszcze żaden z nich nie był dla Polski korzystny" - przypomina szef PGNiG. Według niego, po "2022 r. będziemy już całkowicie niezależni od wschodniego dyktatu".

« 1 »
 • seitz
  18.12.2019 08:47
  O Polską rację stanu nikt jeszcze tak dobrze nie dbał jak Duda z Morawieckim, a Woźniak to dobry fachowiec.
  Własne źródła na Morzu Norweskim, gazociąg budowany z norwegii i Danii do Polski, Połączenia pomiędzy różnymi gazociągami (interconectory) pozwalające na odsprzedaż naszego gazu innym krajom na wypadek kolejnego wstrzymania dostaw przez tak zwanych partnerów z Rosji. No i gazoport ten istniejący i ten dodatkowy zakupiony na litwie. Pełna niezależność a co za tym idzie bezpieczeństwo energetyczne.
  doceń 9
 • Dremor_
  18.12.2019 13:23
  Koncesje na Morzu Norweskim załatwiał rząd PO-PSL. Podobnie było z budową gazoportu w Świnoujściu. Niezależność od gazu z Rosji jest zasługą konsekwentnej polityki zarówno poprzedniej, jak i obecnej ekipy rządzącej.

  Za to obecny rząd uzależnił Polskę od węgla z Rosji. Za czasów poprzedniego rządu rosyjski węgiel stanowił 6% krajowego wydobycia. W cztery lata rządów PiS importowany z Rosji węgiel stanowi 21% krajowego wydobycia i nadal rośnie.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama