107,6 FM

Przemoc nasza powszednia?

Aż 57 proc. Polaków doświadczyło w swoim życiu jednej z form przemocy: psychicznej, fizycznej, ekonomicznej lub seksualnej. Przy tym 72 proc. ankietowanych zgadza się z tezą, że prawo niedostatecznie chroni ofiary przemocy w rodzinie. Takie wnioski płyną z badania Kantar na zlecenie ministerstwa rodziny - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Na pierwszym miejscu tego niechlubnego zestawienia są: przemoc psychiczna, której osobiście doświadczyło 53 proc. ankietowanych, oraz fizyczna - 23 proc. Gazeta zwraca uwagę, że rezultaty badania odbiegają od liczb, na które powoływano się do tej pory w dyskusji o problemie. Przywołuje m.in. sondaż z 2014 r., również na zlecenie MRPiPS, w którym 24,7 proc. respondentów deklarowało, że w ciągu życia osobiście doświadczyło co najmniej jednej z czterech form przemocy (psychicznej, ekonomicznej, fizycznej, seksualnej).

Renata Durda, szefowa Niebieskiej Linii Instytutu Psychologii Zdrowia cytowana przez dziennik, podkreśla, że różnica między tymi badaniami jest ogromna. Zastrzega, że nie sama przemoc radykalnie przybrała na sile, lecz zmieniła się nasza świadomość. "Najnowsze liczby urealniają zjawisko. Myślę, że dzięki temu przechodzimy mentalnie z grupy krajów zaściankowych, które niewygodne problemy zamiatają pod dywan, do tych bardziej wyedukowanych, które z problemami walczą" - stwierdziła.

Sylwia Bąba z firmy Kantar dodała, że wcześniejsze sondaże opierały się na wywiadach telefonicznych, tymczasem teraz wykorzystano pogłębione wywiady online. Jej zdaniem, dalsze działania, np. kampanie społeczne i zmiany w prawie, powinny nauczyć nas, jak działać, komu zgłaszać problem i jakiej reakcji oczekiwać.

Jak podaje "DGP", resort zlecił analizę problemu w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014- 2020. Poza samą diagnozą zjawiska zbadano również skuteczność pomocy udzielanej osobom dotkniętym tym zjawiskiem. Gazeta zastrzegła, że na razie resort nie komentuje wyników badania, zapowiadając opublikowanie niebawem szczegółowego raportu.

« 1 »
 • Bezimienny
  18.12.2019 09:55
  Ha. Informacja jest niejasna. Cały tekst wskazuje, że chodzi o przemoc w rodzinie. Natomiast pierwsze zdania, że pytano o przemoc w ogóle. Ja na przykład żadnej przemocy w rodzinie nie doświadczyłem. Za to od starszych "kolegów" tudzież od jednej z wychowawczyń w szkole - całą masę. Poza tym warto pamiętać, że przemocy doświadcza i ten, który sam znęcając się nad innymi w końcu spotyka się ze zdecydowana reakcja innych, którzy już nie mogą na to obojętnie patrzyć.

  Tak sie zastanawiam: czy starszy kolega, który kiedyś zupełnie bez powodu rozbił mi nos (zawołał, podszedłem spytać o co chodzi, a on mi wtedy bez słowa przyłożył z pięści) też uważa, że doświadczył przemocy, bo inni moi koledzy nie puścili mu tego płazem...
  doceń 13
 • KoperNick
  26.12.2019 19:25
  Przemoc – stosowanie siły wobec kogoś wbrew jego woli
  Agresja – naruszanie czyichś praw wbrew jego woli

  Przemoc w 1939 r. stosowało wojsko polskie wbrew ludziom służącym w Wehrmachcie. Przemoc stosowali koledzy Bezimiennego, gdy w ramach obrony koniecznej „nastukali” napastnikowi. Przemoc stosuje państwo wobec przestępców. Przemoc stosują rodzice wobec dziecka biegnącego w stronę ruchliwej drogi.
  Nie uważam, aby przemoc była problemem, chyba, że jednocześnie jest agresją.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama