107,6 FM

"Rz": Tokarczuk rozbiła bank windując sprzedaż książek

Do czasu nagrody Nobla Olga Tokarczuk sprzedała milion książek, a od przyznania tej nagrody ta liczba się podwoiła - pisze środowa "Rzeczpospolita". Lądują na czołówkach bestsellerów, co może ożywić zainteresowanie książkami.

"Sprzedaż książek Olgi Tokarczuk do momentu ogłoszeni werdyktu Akademii Szwedzkiej jest szacowana na milion egzemplarzy. Zainteresowanie jest ogromne, właśnie teraz do księgarń trafiają ostatnie w tym roku dodruki" - poinformował cytowany przez gazetę Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego. Dodał, że "w 2020 roku spodziewamy się dużego zainteresowania twórczością noblistki, zwłaszcza w perspektywie nowej książki, którą autorka już zapowiedziała".

Rozmówcy gazety wskazują, że wysokiej sprzedaży sprzyja okres przedświąteczny, kiedy to wiele osób decyduje się na zakup książek na prezent. Według badania IBRiS dla Banku Millenium takie plany deklaruje 34 proc. Polaków.

"Rz" zauważa, że sytuacja na rynku książek jest jednak daleka od optymizmu, choć wiele sygnałów wskazuje, że - po mocnym spadku sprzedaży w efekcie podniesienia stawki VAT - zaczyna się stabilizować.

Gazeta powołuje się na dane wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, z których wynika, że o ile w latach wcześniejszych rocznie padało 400-500 księgarń, to w 2018 roku tempo zaskakująco wyhamowało i zamknięto ich "tylko" 119. "Na koniec pierwszego półrocza 2019 roku liczba tego rodzaju placówek szacowana była na ponad 3,7 tys. W ujęciu rocznym nadal konsekwentnie spada, ale też już tylko o 46. Bardzo mocno rośnie też sprzedaż książek w innych typach sklepów, choćby oferujących sprzęt elektroniczny czy żywność" - czytamy. 

« 1 »
 • JAWA25
  18.12.2019 14:33
  Czy redakcja musi zajmować się wszystkim co powie bądź zrobi Tokarczuk?
  doceń 34
 • Anonim (konto usunięte)
  18.12.2019 15:31
  Czytanie może szkodzić, i to jest ten przypadek.
  doceń 12
 • halinkaa
  18.12.2019 19:13
  na nagrodę nie zasłużył i Mrożek, Mackiewicz, i Herling-Grudziński, i J. Czapski, i Iwaszkiewicz, i Wańkowicz, M. Dąbrowska i Nałkowska, nawet Dygat, albo i Hanna Malewska, Zofia Kossak, a to tylko z polskiego podwórka, nie wiem jak można znając pisarstwo na w/w poziomie nagrodzić Tokarczuk, albo nie znali albo nie chodzi o pisarstwo tylko trendy polityczne
  doceń 33
 • halinkaa
  19.12.2019 17:25
  Hanna Malewska zmarła dopiero w roku '83, metodą na córkę Ćwiąkalskiego można swobodnie jej metrykę podrasować, miałaby dopiero 108 lat, cóż to takiego dla niektórych środowisk
  doceń 16
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama