107,6 FM

Skoro nawet w części Malezji Wigilia będzie wolna od pracy, to może i u nas warto o tym pomyśleć?

"Jest to dowodem, że szanujemy wszystkie kultury i religie i że pragniemy nadal pragniemy żyć w zgodzie w naszym stanie."

Stan Sabah na wyspie Borneo jako pierwszy w Malezji postanowił, że od tego roku Wigilia Bożego Narodzenia będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy. Dotychczas taki charakter miało tylko samo święto Narodzenia Pańskiego. Według miejscowych środków przekazu nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się władze sąsiedniego stanu Sarawaku.

Decyzja ta oznacza formalne zrównanie świąt chrześcijańskich z chińskim Nowym Rokiem i uroczystością Eid al-Fitr na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu ramadanu, które są w Malezji obchodzone jako oficjalne święta. Uzasadniając takie postanowienie szef stanowego rządu Mohd Shafie Apdal powiedział, że „ten dodatkowy dzień wolny pozwoli tym, którzy obchodzą święta chrześcijańskie, wcześniej wrócić do domu”. Mówił o tym 11 grudnia podczas 5-dniowego karnawału chrześcijańskiego w stolicy stanu – Kota Kinabalu.

„Jest to dowodem, że szanujemy wszystkie kultury i religie i że pragniemy nadal pragniemy żyć w zgodzie w naszym stanie” – oświadczył muzułmanin Shafie. Dodał, że jest to „klucz do rozwoju i postępu naszego kraju”. Zaznaczył, że „potrzebujemy utrzymania jedności dla naszego umiłowanego stanu”.

Dla chrześcijan Malezji, zamieszkanej w większości przez muzułmanów, obchodzenie takich świąt, jak Boże Narodzenie, Wielki Piątek czy Wielkanoc, często wiązało się z rożnymi problemami. Obserwowane od dziesięcioleci nasilanie się islamizacji i wzrost islamskiego konserwatyzmu w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej doprowadziły do retoryki antychrześcijańskiej, co z kolei powodowało ograniczenia w zachowywaniu wymogów religijnych przez chrześcijan.

Zupełnie inna jest sytuacja demograficzna w sąsiadujących ze sobą stanach Sabah i Sarawak, w których żyje wielu chrześcijan i gdzie wydarzenia związane z ich religią są obchodzone w gronie rodzinnym i przyjaciół.

Posunięcie władz Sabahu było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów sceny politycznej Malezji, w której wzmagają się nastroje antyniemuzułmańskie. Tymczasem nasilające się napięcia na tle religijnym w tym wieloreligijnym państwie, prowokowane przez kaznodziejów muzułmańskich i partie o podłożu islamskim, były jedną z przyczyn porażki w wyborach 2018 roku rządzącej od ponad 60 lat partii UMNO. Ponadto byłemu premierowi Najibowi Razakow zarzucono korupcję, za co trafił do więzienia. Po powołaniu przez nowego premiera Mohammeda Mahathira kilku katolików na ważne urzędy w rządzie i państwie, niektórzy duchowi przywódcy muzułmańscy i aktywiści Malezyjskiej Partii Islamistycznej (PAS) oskarżyli rząd o wspieranie liberalizmu i chrześcijańskiej ewangelizacji tego kraju.

« 1 »
 • KRM
  18.12.2019 16:20
  W pierwszej kolejności powinniśmy zabiegać o ustanowienie Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy w Polsce. To bowiem Święte Triduum Paschalne (obejmujące cały Wielki Piątek) jest centrum roku chrześcijańskiego - potem długo, długo nic ... a dopiero potem można by się zastanawiać nad innymi kwestiami takimi jak przywrócenie czerwonej kartki w kalendarzu we Wniebowstąpienie Pańskie (10 dni przed Zesłaniem Ducha Świętego), święto w drugi dzień Zesłania Ducha Świętego. A w wigilię Bożego Narodzenia każdy pracownik może sobie przecież wziąć urlop na żądanie (o ile wcześniej w ciągu roku nie zmarnował wszystkich 4 dni na leczenie kaca).
 • Anonim (konto usunięte)
  18.12.2019 20:08
  Człowiek, dla którego ważne jest wolna od pracy Wigilia ma często możliwość zaplanowania urlopu.
  Natomiast gdyby faktyczni i w pełni (z zamkniętymi sklepami, usługami) Wigilia BN była dniem wolnym od pracy to jedynie powiększyłoby chaos panujący przy świętowaniu BN, bo dziś Wigilia to nie jest czas oczekiwania a czas świętowania, które na logikę powinno być w BN.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama