107,6 FM

Domy z drewna: całoroczne czy letniskowe?

Budowa domu drewnianego na posiadanej przez siebie działce to bez wątpienia niezwykle atrakcyjna alternatywa dla innych form spędzania wolnego czasu. W odróżnieniu przecież od chociażby standardowych wypadów na weekend, wyjazd do posiadanego przez siebie domku nie wymaga żadnego specjalnego planowania, rezerwacji miejsc w hotelu i tym podobnych. Z tego samego względu domki letniskowe lub całoroczne z drewna stanowią również świetną opcje w zakresie wypoczynku wakacyjnego czy też urlopów.

W tym kontekście nie może dziwić fakt, że z każdym kolejnym rokiem rośnie zainteresowanie, jakim polscy klienci obdarzają takie rozwiązania, jak domy z drewna w różnych dostępnych wariantach. Jak doskonale wiadomo, do podstawowych wariantów zaliczamy domy całoroczne oraz domy letniskowe. Czym jednak różnią się pomiędzy sobą te rozwiązania oraz na co należy zwracać uwagę przy wybieraniu domu drewnianego? Na nasze pytania zgodził się odpowiedzieć prawdziwy specjalista, a mianowicie Pan Przemysław Balcewicz, prezes firmy Eko Architektura, która od wielu lat jest jednym z głównych liderów polskiej branży konstrukcji drewnianych.

Obraz zawierający trawa, drzewo, zewnętrzne, budynekOpis wygenerowany automatycznie

Domy z drewna: całoroczne czy letniskowe?

Na samym początku postanowiliśmy zapytać naszego rozmówcę, jakie są podstawowe różnice pomiędzy domem letniskowym a domem całorocznym z drewna? Pan Przemysław Balcewicz tłumaczy: 

Oczywiście, podstawowym czynnikiem różnicującym jest tutaj przeznaczenia każdego z wymienionych wariantów. Jak sama nazwa wskazuje, domy całoroczne w założeniu mają stwarzać możliwość zamieszkiwania w nich niezależnie od warunków atmosferycznych. Domki letniskowe to natomiast opcja przeznaczona raczej na cieplejsze miesiące. Jednocześnie jednak należy zaznaczyć, że tak naprawdę granica pomiędzy domkiem całorocznym a letniskowym jest dosyć płynna. Wysokiej jakości domek letniskowy wyposażony w odpowiednią izolację cieplną może być użytkowany nawet w miesiące zimowe, jakkolwiek odpowiednie ogrzanie konstrukcji może być trudniejsze, niż w przypadku domku całorocznego. Co do zasady, domy całoroczne cechują się również większą powierzchnią, niż ma to miejsce w odniesieniu do domków letniskowych.

Bardzo zaciekawiło nas to, co powiedział Pan Przemysław Balcewicz. Czy jednak należy wysunąć z tego wniosek, że tak naprawdę różnica pomiędzy domkiem całorocznym a domkiem letniskowym to wyłącznie kwestia nazewnictwa? Dyrektor Eko Architektury tłumaczy: 

Aż tak daleko bym się nie posunął. Pamiętajmy, że różnice ostatecznie wyznacza rynek oraz tendencje w zakresie preferencji klientów. W przypadku firm oferujących możliwość tworzenia zindywidualizowanych projektów według życzeń klienta, bardzo często zdarza się, że granica pomiędzy domkiem letniskowym a domkiem całorocznym ulega zatarciu. Wieloletnia działalność Eko Architektury nauczyła nas między innymi tego, że liczy się klient oraz jego potrzeby, a nie nazewnictwo i gotowe szablony.

Pozostaje nam jedynie zgodzić się z Panem Przemysławem Balcewiczem. W końcu indywidualne podejście do potrzeb klienta to cecha charakteryzująca nowoczesne firmy z najróżniejszych sektorów. To jednak jeszcze nie koniec naszych pytań.

Czym należy się kierować wybierając domy z drewna?

Pan Przemysław Balcewicz wyjaśnił nam już pewne komplikacje definicyjne związane z pojęciami domków całorocznych oraz domków letniskowych. Na co natomiast należy zwracać uwagę przy wyborze konkretnej oferty jeżeli chodzi o domy z drewna? Dyrektur Eko Architektury Pan Przemysław Balcewicz odpowiada: 

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, w jakich miesiącach mamy zamiar korzystać z domku, konstrukcja musi w stanie nienaruszonym przetrwać cały rok. Oznacza to, że dobrej jakości domek z drewna zawsze musi cechować się wysokim standardem wykonania, a więc jakością materiałów, odpowiednim zabezpieczeniem konstrukcji przed działaniem warunków atmosferycznych. To ostatnie jest szczególnie istotne. Nie wystarczy bowiem jedynie zabezpieczyć zewnętrznej części konstrukcji. Dobry domek z drewna musi również posiadać odpowiednie drzwi, okna oraz izolację cieplną, które będą zatrzymywać nie tylko zimno, lecz również wilgoć. W przeciwnym wypadku może okazać się, że domek po zaledwie kilku miesiącach będzie wymagać remontu. Powtórzę jeszcze raz, że powyższe zasady odnoszą się zarówno do domków całorocznych, jak i domków letniskowych. 

Wyjaśnienia Pana Przemysława Balcewicza brzmią jak najbardziej logicznie. W końcu przecież nawet nieodpowiednie zabezpieczenie naszego mieszkania przed wilgocią może skończyć się chociażby grzybem na ścianach. Tym bardziej więc zabezpieczona musi być konstrukcja, której używać będziemy jedynie latem zaś w pozostałe miesiące będzie ona de facto pozostawiona na pastwę klimatu.

Niestety, to już koniec naszego wywiadu z Panem Przemysławem Balcewiczem. Bardzo dziękujemy prezesowi Eko Architektury za to, że przyjął nasze zaproszenie oraz udzielił odpowiedzi na zadawane przez nas pytania.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama