107,6 FM

Polacy podzieleni ws. ustawy ograniczającej niezależność sędziów

Polacy są podzieleni w sprawie ustawy ograniczającej niezależność sędziów; duża grupa Polaków nie ma zdania co do zmian forsowanych przez PiS - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", publikując sondaż IBRiS.

Na zlecenie "Rzeczpospolitej", IBRiS zapytał respondentów m.in. o to, "czy należy wprowadzić zakaz podważania pozycji i orzeczeń innych sędziów". Przepis ten - jak wskazuje "Rz" - "miałby ukrócić bunt sędziów, którzy nie chcą orzekać z tymi powołanymi przez tzw. neo-KRS".

"Przepaść w poglądach jest wyraźna: 33,5 proc. badanych opowiada się za takim zakazem, a 39,9 proc. przeciw. Ale duża grupa 26,7 proc. nie ma w tej sprawie zdania" - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Podobnie jest w pytaniu o to, "czy należy ograniczyć możliwość zadawania pytań przez sędziów do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej". 38,3 proc. uważa, że tak, a 42 proc. jest takiemu ograniczeniu przeciwna. Prawie 20 proc. badanych nie ma w te kwestii zdania.

"Większa grupa badanych jest więc przeciwna wprowadzanym przez PiS zmianom, dotyczącym TSUE i karania sędziów za nieuznawanie nominatów władzy" - podkreśla gazeta.

Z kolei na pytanie, czy należy wprowadzić nakaz zwracania się, w razie wątpliwości prawnych, do Trybunału Konstytucyjnego, twierdząco odpowiedziało 47 proc. badanych, 26,8 proc. jest przeciwna, a aż 26,2 proc. nie ma zdania.

"Narracja krytykująca TK nie dotarła do ludzi, to wciąż ważny punkt odniesienia, którego należy pytać o zdanie" - komentuje dla "Rz" szef IBRiS Marcin Duma.

IBRiS dla "Rzeczpospolitej", badanie CATI, przeprowadzono 19-20 grudnia 2019 r. na 1100 osobowej grupie respondentów.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  23.12.2019 07:52
  Generalnie to Polacy znają się na wszystkim, choć przy kwestii sądów wielu jednak się waha.
  Oczywistym społecznym problem jest brak zaufania do specjalistów od prawa, czy prawniczych profesorskich autorytetów.
  Vox populi dziś jak widać ma ich zastępować, a vox sondaż ma naprawdę decydować o ustroju państwa?
  doceń 11
 • seitz
  23.12.2019 08:32
  Gdyby zadać proste pytanie, czy władza sądownicza wymaga reformy to Polacy podzieliliby się na tych, którzy mieli do czynienia z układem sądowym i tych, którzy jeszcze nie mieli tej przyjemności.
  Sam Monteskiusz w grobie się przewraca na widok tego co się działo dotychczas w polskim sądownictwie. Zgodnie z Monteskiuszem władza sądownicza nie może kontrolować sama siebie.
  doceń 20
 • Kocór
  23.12.2019 20:14
  Już sam tytuł że ustawa ogranicza niezależność sędziów jest nieprawdziwa. Ta ustawa jest po to aby sędziowie mieli świadomość że ich praca jest kontrolowana. Że za niegodne postępowanie mogą być ukarani. Mało powinni płacić za źle prowadzone procesy i niesprawiedliwe wyroki.
  doceń 13
 • janek32
  23.12.2019 22:11
  Pytanie sondażowe: czy chcesz aby nadzwyczajna kasta polityków była ponad prawem, mogła decydować o każdym wyroku w Polsce oraz kraść bezkarnie?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama