107,6 FM

Hubert Wiśniewski: Za kilkadziesiąt lat lasy będą inne

Za kilkadziesiąt lat lasy będą inne - mówił w Radiu eM Hubert Wiśniewski, z-ca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Wyjaśnił, że z powodu zmian klimatu najbardziej cierpią świerki. W ich miejsce sadzone są inne gatunki.

Hubert Wiśniewski: Za kilkadziesiąt lat lasy będą inne (23.12.2019)
Radio eM

Jak mówił gość Radia eM, w celu powstrzymania wysuszania gleby realizowane są projekty budowy zbiorników w ramach tzw. małej retencji. Mają one zatrzymywać wodę w glebie lasów.

Jednocześnie Lasy Państwowe uczestniczą w inicjatywie „Leśne Gospodarstwa Węglowe”. Wśród 23 nadleśnictw w Polsce, które realizują projekt, są 4 nadleśnictwa z terenu katowickiej regionalnej dyrekcji. Sadzi się tam więcej takich drzew, które intensywniej wychwytują z atmosfery CO₂. Ten, na razie pilotażowy, projekt ma być elementem zmniejszania zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem węgla.

Dyrektor Hubert Wiśniewski podkreślił, że Lasy Państwowe, zwłaszcza na południu kraju, muszą radzić sobie ze zwiększoną podażą na rynku drewna zza południowej i zachodniej granicy. Tam wycina się dużo drzew z powodu ich osłabienia, a to powoduje spadek cen. Dlatego Lasy Państwowe w sposób bardzo przemyślany wycinają drzewa, aby przeczekać ten czas niesprzyjającej sytuacji rynkowej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy