107,6 FM

2019 rok był dla większości Polaków dobry, najlepszy od 1989

2019 rok większość Polaków ocenia jako dobry dla siebie i swoich rodzin - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu CBOS. Oceny sytuacji osobistej i rodzinnej są najlepsze od 1989 r., odkąd prowadzone jest badanie.

Większość badanych (56 proc.) ocenia, że 2019 r. był dla nich dobrym rokiem, przy czym dla 12 proc. bardzo dobrym. W porównaniu z ubiegłorocznym sondażem o 6 punktów procentowych wzrosła liczba respondentów oceniających dobrze mijający rok.

17 proc. ankietowanych twierdzi, że ten rok był dla nich dość dobry. Tyle samo ocenia rok 2019 ambiwalentnie. Tak jak przed rokiem, co dziesiąty respondent uważa, że mijający rok był dla niego niepomyślny.

Jeśli chodzi o ocenę mijającego roku w wymiarze rodzinnym, to dla 54 proc. był on jednoznacznie dobry, przy czym dla 10 proc. bardzo dobry. W porównaniu z poprzednim rokiem o 7 punktów procentowych wzrosły oceny pozytywne.

Według kolejnych 18 proc. ankietowanych 2019 był dla ich rodzin dość dobry (od poprzedniego roku spadek o 3 punkty). 22 proc. ocenia go ambiwalentnie (spadek z 25 proc.), a 6 proc. oceniło 2019 negatywnie, tyle samo co w ubiegłorocznym badaniu.

W raporcie podsumowującym badanie podkreślono, że 2019 był dla Polaków w wymiarze osobistym i rodzinnym nie tylko lepszy od poprzedniego, ale także generalnie najlepszy od roku 1989, kiedy pierwszy raz pytano o podsumowanie mijającego roku.

Wskazano też, że oceny zależą przede wszystkim od postrzegania przez badanych warunków materialnych własnych gospodarstw domowych. Im większe zadowolenie z sytuacji materialnej, tym więcej pozytywnych ocen ubiegłego roku, a mniej opinii negatywnych i ambiwalentnych.

"Warto jednak zauważyć, iż o ile w 2018 roku jedynie wśród ankietowanych dobrze oceniających warunki materialne własnych gospodarstw domowych zdecydowaną większość stanowili ci, którzy deklarowali, iż - najogólniej rzecz biorąc - mijający rok był dla nich osobiście oraz dla ich rodzin dobry, o tyle obecnie również większość żyjących w średnich warunkach ocenia, że dla nich osobiście oraz dla ich rodzin mijający rok jest dobry. Poprawa ocen mijającego roku w wymiarze osobistym i rodzinnym nastąpiła też wśród badanych źle oceniających warunki materialne swoich gospodarstw domowych" - napisano.

Częściej pozytywną ocenę 2019 w wymiarze osobistym i rodzinnym wystawiały osoby identyfikujące się z prawicą.

W porównaniu z poprzednim rokiem pogorszyła się ocena sytuacji w zakładach pracy. Ubyło badanych uważających, że mijający rok był dla ich zakładów pracy bardzo dobry (7 proc., spadek o 4 punkty procentowe) lub dobry (38 proc., spadek o 3 punkty), a przybyło oceniających go w tym aspekcie jako ani dobry, ani zły (24 proc., wzrost o 6 punktów procentowych) lub jako dość dobry (18 proc., wzrost o 2 punkty). Tak jak przed rokiem co jedenasty pracujący zarobkowo ocenia, że mijający rok był dla ich miejsca pracy zły.

Oceny roku 2019 w odniesieniu do zakładów pracy, mimo że gorsze niż w dwóch poprzednich latach, są nadal jednymi z najwyższych od 1989 roku - zaznaczono w raporcie. Najlepsze były w ubiegłym roku.

Najlepiej oceniają 2019 dla zakładu pracy respondenci pracujący w sektorze prywatnym poza rolnictwem, a najgorzej - zatrudnieni w instytucjach publicznych, urzędach lub zakładach całkowicie państwowych, samorządowych, w tym także w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa, oraz pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych. W grupie pracowników instytucji publicznych widać wyraźny spadek odsetka ocen pozytywnych, przy wzroście odsetka ocen ambiwalentnych w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wzrost ocen pozytywnych nastąpił za to wśród pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych.

Ocena 2019 dla zakładu pracy koreluje z oceną warunków materialnych badanych. Im gorzej respondenci oceniają warunki materialne swoich gospodarstw domowych, tym więcej negatywnych ocen mijającego roku w odniesieniu do zakładu pracy.

"Warto dodać, że pogorszenie ocen w porównaniu z rokiem 2018 nastąpiło przede wszystkim wśród pracujących źle oceniających warunki materialne swojego gospodarstwa domowego" - napisano w raporcie.

Oceny 2019 dla Polski są podobne jak przed rokiem, a w historii badania - drugie najlepsze po przełomowym 1989. 32 proc. uznało, że mijający rok był dla kraju dobry, 4 proc. bardzo dobry, a 15 proc. dość dobry. Według 27 proc. 2019 nie był ani dobry, ani zł dla Polski, a według 17 proc. - zły.

Wśród zwolenników rządu przeważają oceny pozytywne, wśród przeciwników ambiwalentne i umiarkowanie negatywne. Respondenci deklarujący obojętność wobec rządu najczęściej twierdzą, że mijający rok był dla naszego kraju ani dobry, ani zły lub oceniają go pozytywnie.

Pod względem miejsca zamieszkania, mieszkańcy wsi w większości uważają, że był to dobry rok dla kraju. Jedyną grupą, w której więcej jest ocen negatywnych niż pozytywnych są respondenci z miast liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców.

Najmniej pozytywnie oceniana jest sytuacja światowa, jednak - w opinii badanych - dla świata rok 2019 był lepszy niż poprzedni i generalnie dla świata był jednym z pięciu najlepszych w ostatnim trzydziestoleciu, choć daleko mu do roku 1989.

Wśród identyfikujących się z prawicą dominują oceny pozytywne, a wśród badanych o poglądach lewicowych najczęstsze są oceny negatywne. Im wyższy poziom wykształcenia, tym więcej negatywnych ocen 2019 dla świata.

Badanie przeprowadzono od 28 listopada do 5 grudnia na reprezentatywnej grupie 910 mieszkańców Polski.

« 1 »
 • podajnik
  30.12.2019 16:48
  Najlepszy od 30 lat, tylko kilku zawodowych forumowych troli uważa inaczej, albo chcieliby żeby było jak dawniej czyli przeciętnie jak za Tuska.
  Wszystkie główne wskaźniki makroekonomiczne o tym mówią, a ludzie też to czują, czego nie było w czasach Zielonej Wyspy, czyli drugiej Irlandii w Polsce kiedy to Irlandia do nas nie przyjechała, ale my wyjeżdżaliśmy do niej za chlebem.
  doceń 13
 • dirk
  30.12.2019 21:00
  Większość zadowolona, tym większe niezadowolenie mniejszości, która na większości żerowała, woziła się na jej plecach, albo wprost wyzyskiwała głęboko nią zarazem pogardzając. Demontowany jest "system polaryzacyjno-dyfuzyjny" polegający na koncentracji dobrobytu w wielkich miastach i w rękach wielkiego kapitału, skąd miał ten dobrobyt drogą dyfuzji rozlewać się na prowincjonalnych proletariuszy. Oczywiście nic takiego nie miało miejsca, dyfuzja zmniejszałaby możliwości bogacenia się bogatych, którym coraz trudniej byłoby pozyskiwać niemal darmowych niewolników zmuszonych przyjmować każde warunki i tyrać za miskę szczawiowej zupy. Pogłębiano więc tylko polaryzację, czemu przeciwstawiły się obecne rządy. Polityka zrównoważonego rozwoju i nawet skromnych transferów socjalnych ze zrozumiałych względów jest wściekle zwalczana przez tych którzy na tym tracą, a dotąd byli kastą uprzywilejowanych beneficjentów czy wręcz oligarchów. Pękają z niezadowolenia i to specjalnie nie dziwi. Dla większości był to dobry rok, ale chyba nie potrafili tego należycie docenić, co wyszło w wynikach wyborów. W tym sensie nie był to dobry rok dla Polski. Zamiast zdecydowanie ruszyć do przodu, dając Polsce wzorem Węgrów większość konstytucyjną, Polacy dali się zwieść krzykliwej demagogii i manipulacji tych niezadowolonych i sami zrobili sobie na złość. Będziemy teraz ku uciesze obrońców własnych interesów kosztem większości jechać przez parę lat na zaciągniętym hamulcu, złośliwe krasnoludki będą wkładać kij w szprychy i sikać do mleka, całkiem po prostu obrzydzając nam życie i odbierając chęć i zapał do pracy. Pamiętajmy, to zwykła dywersja, w interesie rodzimych i obcych wyzyskiwaczy, a my ulegając jej, jak frajerzy oddajemy zbójom własne portfele.
  doceń 10
 • podajnik
  30.12.2019 23:33
  Sukcesy gospodarcze, a gdzie inwestycje?
  Mijający rok był drugi w historii Polski pod względem wybudowanych
  Autostrad i Ekspresówek - 392 km
  Ktoś tu gupoty opowiadał, że PiS nie buduje nowych dróg a inwestycje leżą.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama