107,6 FM

Od 1 stycznia wzrosną wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli

Od 1 stycznia 2020 r. wzrosną wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli tak, aby nie zarabiali mniej od płacy minimalnej. Wynika to z rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.

Minister edukacji narodowej jest zobligowany do wydania takiego rozporządzenia co roku, nawet gdy nie jest zmieniana wysokość stawek.

Załącznikiem do rozporządzenia jest tabela, w której podane są wysokości stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Jest ich 12. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany oraz trzy poziomy wykształcenia: tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie.

Zgodnie z rozporządzeniem od 1 stycznia 2020 r. wzrosną wynagrodzenia tylko tych nauczycieli, których płace zasadnicze byłyby niższe od przyszłorocznej płacy minimalnej. Chodzi o nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych w drugiej i trzeciej grupie zaszeregowania płacowego i o nauczycieli mianowanych w trzeciej grupie zaszeregowania płacowego. Płaca minimalna w 2020 r. wzrośnie do 2600 zł brutto.

Z tabeli wynika, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, nauczyciela stażysty z licencjatem, ale z przygotowaniem pedagogicznym, a także nauczyciela kontraktowego z licencjatem, ale bez przygotowania pedagogicznego lub z dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium wzrośnie z 2466 zł do 2617 zł brutto (wzrost o 151 zł brutto).

Stawka zasadnicza nauczyciela kontraktowego z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, i nauczyciela kontraktowego z licencjatem i przygotowaniem pedagogicznym wzrośnie z 2509 zł do 2663 zł brutto (wzrost o 154 zł brutto).

Z kolei nauczyciel stażysta z licencjatem, ale bez przygotowania pedagogicznego, lub z dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium zarobi w 2020 r. 2600 zł brutto (dziś 2450 zł; oznacza to wzrost o 150 zł brutto), a nauczyciel mianowany z tym samym wykształceniem - 2638 zł brutto (dziś 2486 zł; wzrost o 152 zł brutto).

Według MEN styczniowa podwyżka dotyczy niewielkiej grupa nauczycieli - ok. 19 tys. osób, co stanowi około 3 proc. wszystkich nauczycieli.

Wysokość minimalnych stawek pozostałych nauczycieli nie zmieni się w styczniu. Zależnie od stopnia awansu i poziomu wykształcenia wyniesie od 2782 zł brutto do 3817 zł brutto.

Na początku grudnia, po spotkaniu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powtórzył, że styczniowa podwyżka nie będzie jedyną. Przywołał zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego z expos,, że wszyscy nauczyciele otrzymają podwyżkę od września 2020 r. Według szefa MEN będzie to podwyżka o 6 proc.

« 1 »
 • AWIK
  31.12.2019 10:38
  Dlaczego rząd ma wspierać tylko nauczycieli? Inni są nie ważni?
 • Gosia789
  31.12.2019 12:45
  Czy w jakimś normalnym kraju ludzie mający uczyć zarabiają w okolicach minimalnego wynagrodzenia? W intencji rządu jest mieć miernych nauczycieli, którzy niczego sensownego nie nauczą, tak aby społeczeństwo było odpowiednio głupie, żeby nim łatwo rządzić, do tego impreza z Zenkiem albo innym Sławomirem i ciemny lud wszystko kupi... to nie może się skończyć niczym dobrym...
  doceń 8
 • Horowski
  03.01.2020 18:03
  Polskie zarobki nauczycieli są adekwatne do liczby przepracowanych przez nich miesięcznie godzin. W żadnym europejskim kraju (także w tzw. starej Unii) nie ma tak niskiego pensum godzin. Ale skoro postkomunistyczny ZNP upiera się przy karcie nauczyciela, to ma takie zarobki. Nauczyciele szkół stowarzyszeniowych bez karty nauczyciela zarabiają lepiej i uczą lepiej. Ale nikt nie chce pamiętać, że karta nauczyciela to prezent Jaruzelskiego z początków stanu wojennego.
 • Horowski
  03.01.2020 18:33
  Wniosek: zlikwidować kartę nauczyciela.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama