107,6 FM

Prof. Robert Tomanek: Rok 2020 będzie dobry dla regionu

Rok 2020 będzie dobry dla regionu - prognozuje rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Robert Tomanek. Mimo zapowiedzi spowolnienia gospodarczego, jest on optymistą.

Prof. Robert Tomanek: Rok 2020 będzie dobry dla regionu
Radio eM

Jak ocenił w „Rozmowie poranka” prof. Robert Tomanek, region województwa śląskiego należy do najsilniejszych gospodarczo w Polsce, dlatego niepokojące zjawiska ekonomiczne w rozpoczętym właśnie roku 2020 nie odbiją się tu zbyt negatywnie. Rektor katowickiego UE przyznaje, że należy spodziewać się spowolnienia rozwoju gospodarczego, ale – jak powiedział – to wciąż będzie rozwój. Naszym atutem jest rosnąca wydajność pracy, silny popyt i  globalizacja naszej gospodarki.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego przyznał, że podwyższenie minimalnej płacy może być dla niektórych przedsiębiorców nie do udźwignięcia, ale raczej nie dotyczy to naszego regionu, w którym jest niskie bezrobocie, a co za tym idzie także płace wyższe od minimalnej.

Gość Radia eM zauważył, że wprawdzie n gospodarkę w regionie mogą mieć wpływ spadające na świecie ceny węgla oraz spowolnienie na rynku samochodowym, z którym związana jest regionalna branża automotive, ale nie będzie to miało przygniatających konsekwencji.

Prof. Tomanek, jako specjalista od transportu, zwrócił uwagę, że w metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej do tej pory powstawały plany i strategie rozwoju transportu publicznego, teraz zbliża się czas decyzji.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

O audycji

Rozmowa poranka

Rozmowa poranka  

Od poniedziałku do piątku w „Rozmowie poranka”: polityka wielka i mała...

...a przede wszystkim lokalna, sprawy, które cieszą, martwią, niepokoją, bulwersują, decyzje, które zmienią nasze miasta, region a może nasze życie.

Zapraszamy do tych rozmów gości, którzy mają coś do powiedzenia: eksperci wyjaśniają, politycy się tłumaczą…

Trzymamy rękę na pulsie.

Programy