107,6 FM

Zamienimy nasze MiG-i 29 na amerykańskie F-16?

Wymianę polskich myśliwców Mig-29 na amerykańskie F-16 starszej generacji zaproponował ekspert wojskowy Maksymilian Dura na łamach serwisu defence24.pl.

Pomysł jest prosty. Nasze Migi sprawiają coraz więcej problemów. Po niedawny wypadkach ich loty zwieszono. Wymagają modernizacji w celu utrzymania ich w służbie. Polskie siły powietrzne potrzebują samolotów zdolnych do zastąpienia tych maszyn, a także stareńkich szturmowców Su-22. Amerykanie tymczasem potrzebują samolotów, które mogłyby służyć do przerobienia na drony, które byłyby następnie zestrzeliwane w ramach ćwiczeń. Obecnie używają do tego celu wykorzystywanych także przez Polskę F-16, oczywiście starszych wersji. Ale lepiej do tego celu nadawałyby się myśliwce o rosyjskim rodowodzie. Maksymilian Dura proponuje wymianę. My dalibyśmy Amerykanom nasze Migi, a oni nam - F-16. Jego zdaniem, mógłby na tym zyskać także polski przemysł, który pomógłby w przerabianiu polskich myśliwców na wersję bezzałogową.

Podobny pomysł dotyczy skonstruowanego w ZSRR polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Przypomina on swą charakterystyką rosyjskie okręty podwodne typu Warszawianka, ale jego wartość bojowa jest obecnie znikoma. Dura proponuje, by przynajmniej niektóre państwa NATO sfinansowały jego modernizację. W zamian mogłyby z niego korzystać do symulowania wrogiej jednostki podczas morskich manewrów.

« 1 »
 • seitz
  07.01.2020 10:04
  Pan Minister chyba myśli, że defence24 ma związek z TVN24 więc nieufnie podchodzi do pomysłów portalu. A pomysł jak wiele pomysłów Maxymiliana Dury jest ciekawy. Amerykanie potrzebują żywych celów do szkolenia walki lotniczej więc przerabiają swoje używane F-16 na zdalnie sterowane bezzałogowe drony. Podczas gdy mogliby wykorzystać nasze poenerdowskie Migi by poraz pierwszy ćwiczyć na rosyjskim sprzęcie, a nam odstąpić swoje lepsze F-16. Korzyść dla wszystkich.
  doceń 4
 • marbie
  08.01.2020 21:06
  To tak jajby starego mercedesa zamienic na rok mlodszego tylko z bardziej ekonomicznym silnikiem.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama