107,6 FM

"Na pokładzie wszystko w porządku, przechodzę na autopilota"

Ostatnie słowa pilota pasażerskiego samolotu zestrzelonego nad Iranem.

Ostatnie słowa pilota feralnego lotu ujawnił ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko, powołując się na informacje śledczych. Ogłosił także, że w czwartek w Londynie odbędzie się spotkanie ministrów pięciu państw, których obywatele zginęli w katastrofie pod Teheranem. Słowa szefa ukraińskiego MSZ przytacza agencja Reutera.

W spotkaniu w Londynie wezmą udział przedstawiciele Ukrainy, Kanady, Szwecji, Afganistanu oraz prawdopodobnie Wielkiej Brytanii. Zdaniem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych nie może być mowy o "przypadkowym" czy "nieintencjonalnym" zestrzeleniu samolotu przez irańskie siły zbrojne. Jak uzasadnia, samolot leciał międzynarodowym korytarzem, którego trasa wcześniej była znana.

W przemówieniu telewizyjnym irański prezydent Hasan Rowhani oświadczył, że Iran ukarze wszystkich odpowiedzialnych za niezamierzone zestrzelenie samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych UIA. Rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości Golamhosejn Esmajli przekazał, że w związku z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu zatrzymano kilka osób. Nie podał jednak żadnych szczegółów.

Nasz komentarz: Jacek Dziedzina: Częstochowa Iranu

Boeing 737-800 ukraińskich linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec. W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie "ludzkiego błędu". Wcześniej Teheran zaprzeczał, że ponosi odpowiedzialność za tragedię.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama