107,6 FM

Jak poprawnie mówić po polsku: Holandia czy Niderlandy? Holender czy Niderlandczyk?

Władze Holandii postanowiły, że od 1 stycznia br. w relacjach międzynarodowych ma obowiązywać angielska nazwa tego kraju: the Netherlands, a nie: Holland. Jak jednak poprawnie mówić o tym państwie po polsku: Holandia czy Niderlandy? Jest urzędowe rozstrzygnięcie tej kwestii.

Polski Główny Urząd Geodezji i Kartografii wydał komunikat w tej sprawie. - Polski egzonim dotyczący skróconej nazwy państwa, tj. „Holandia”, zalecany przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, pozostaje bez zmian. Także bez zmian pozostaje polska oficjalna (długa) nazwa tego państwa, tj. Królestwo Niderlandów - głosi komunikat.

Prof. Katarzynę Wyrwas z Poradni Językowej Uniwersytetu Śląskiego zapytaliśmy, jak poprawnie nazywać mieszkańca czy obywatela Holandii. Czy to Holender? Czy może raczej Niderlandczyk? Jej zdaniem obie te formy są poprawne, a praktyka wskaże tę, która lepiej przyjmie się w języku polskim.

« 1 »
  • dirk
    14.01.2020 16:41
    No proszę, znowu się wyłamujemy z europolitpopaprawności. Jeszcze nam jakieś sankcje założą, szlaban na unijną kasiurkę będzie, ajajaj. W końcu każdy ma w Ełuropie prawo czuć się kim chce i uważać za kogo chce, a tym bardziej nazywać. Pies czyli kot, to wolnej Europy sedno. Nie możemy się bezkarnie znęcać nad ludźmi których poniża miano Holendra, tak jak innych z daleka, Eskimosa. A ostatnio coraz więcej ofiar braku praworządności cierpi, gdy je Polakami nazwać. I nie powinniśmy i nie wolno nam ich tak nazywać. Tylko jak? I żeby to jeszcze było słowo ze słownika ludzi w miarę kulturalnych...
    doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama