107,6 FM

Kazimierz Karolczak: GZM będzie rozmawiać z marszałkiem o finansowaniu kolei

GZM będzie rozmawiać z marszałkiem o finansowaniu kolei – mówił w Radiu eM przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak. Marszałek woj. śląskiego oczekuje przejęcia przez GZM finansowania przewozów na swoim terenie.

Kazimierz Karolczak: GZM będzie rozmawiać z marszałkiem o finansowaniu kolei (22.1.2020)
Radio eM

Jak wyjaśnił Kazimierz Karolczak, władze GZM chcą przeznaczać środki na tworzenie nowych połączeń na terenie metropolii, tak interpretują swoje zadania wynikające z zapisów prawa. Natomiast na przejęcie utrzymania wszystkich dotychczasowych połączeń nie mają wystarczających środków. Tymczasem pod koniec ub. roku (2019) marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski skierował do metropolii pismo z propozycją, by od 2021 r. GZM pokrywała wszystkie koszty utrzymania połączeń Kolei Śląskich na jej terenie. Szef GZM powiedział, że napisał już pismo do marszałka i chce się z nim wkrótce spotkać.

Gość Radia eM powtórzył wcześniejsze zapowiedzi, że Śląska Karta Usług Publicznych (ŚKUP) będzie zastąpiona nowym narzędziem, które przede wszystkim ułatwi płacenie za podróż. W przyszłym roku kończy się unijne finansowanie dotychczasowego projektu i wtedy najprawdopodobniej przyjdzie czas na nowe rozwiązania.

W tym tygodniu natomiast GZM chce przystąpić do procedury wprowadzenia własnego serwera, który będzie obsługiwał sprzedaż wszystkich biletów Zarządu Transportu Metropolitalnego, tak aby pod kontrolą znalazły się zewnętrzne systemy oferujące zakup biletów poprzez aplikacje w smartfonach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..