107,6 FM

Czwartkowe posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego zawieszone

Prezes Trybunału Konstytucyjnego wydała w tej sprawie oświadczenie.

Powodem zawieszenia planowanego na czwartek posiedzenia trzech Izb Sądu Najwyższego jest wszczęcie przez TK postępowania na wniosek dotyczącego rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między Sejmem RP a Sądem Najwyższym. Wniosek do Trybunału w tej sprawie złożyła marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

W oświadczeniu Przyłębska zauważyła, że zgodnie z ustawą wszczęcie postepowania przed TK powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny.

"W tym stanie rzeczy postępowanie przed SN (...) z wniosku I prezesa SN rozpoznawanego przez trzy izby SN ulega zawieszeniu" - wskazała Przyłębska.

W oświadczeniu zaznaczono też, że pisma procesowe w tej sprawie zostały w środę doręczone wszystkim uczestnikom postepowania, w tym I prezesa SN Małgorzacie Gersdorf.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. "Jeżeli TK podejmie się tej sprawy, to to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie (trzech izb) SN i wydanie decyzji" - oceniła Witek.

Chodzi o zaplanowane na czwartek posiedzenie trzech Izb SN zainicjowane pytaniem prawnym przedstawionym przez I prezes tego sądu w zeszłym tygodniu. Pytanie prawne zadane trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy dotyczy udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w nowym składzie i uprawnienia takich osób do orzekania.

Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski odnosząc się wcześniej w rozmowie z PAP do informacji o wniosku marszałek Sejmu podkreślił, że "nic nie wskazuje na to, by czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN miało się nie odbyć". Jego zdaniem, jeśli TK wyda postanowienie zabezpieczające w tej sprawie, to SN prawdopodobnie zastanowi się nad decyzją na czwartkowym posiedzeniu.

« 1 »
TAGI:
 • kolo
  22.01.2020 22:46
  Ostatnie podrygi kasty. Oczywiste że będą się bronili do końca, bo władzy absolutnej się nie oddaje bez walki.
  doceń 10
 • Anonim (konto usunięte)
  23.01.2020 11:54
  Co nam najlepiej w Ojczyźnie wychodzi - to wzajemne obrzucanie się błotem... A jeszcze - przysłowiowy polski kocioł w piekle...
  doceń 6
 • Anonim (konto usunięte)
  24.01.2020 20:21
  Czy ja napisałem nieprawdę w komentarzach, że tak wszystkie cztery zostały skasowane?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama